První cena pro Vondrouše. Fotograf ČTK uspěl v prestižní mezinárodní soutěži

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2020 10:54
Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS) na svém kongresu v Budapešti ocenila fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše, který mezi nejlepšími sportovními fotografy světa zvítězil v kategorii Fotografický soubor. AISP výsledky oznámila na svém webu.
Fotograf Roman Vondrouš
Fotograf Roman Vondrouš | Foto: ČTK / Igor Zehl

Český fotoreportér se probojoval mezi 27 finalistů, vybraných během čtyř etap hlasování z původních 1754 přihlášených ze 125 zemí. "Jsem rád, že jsem tady, a díky za to," řekl Vondrouš při předávání cen v pondělí večer. Jeho série pěti snímků z dostihů vyhrála jednu ze dvou fotografických kategorií. Druhý ročník soutěže AIPS zahrnoval i píšící novináře, jakož i audio a video tvorbu.

Jedna z fotografií oceněného dostihového souboru fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše.
Jedna z fotografií oceněného dostihového souboru fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše. | Foto: ČTK / Roman Vondrouš

"Určitě mě to moc těší, zvláště v té konkurenci sportovních fotografů, která tu byla. Cameron Spencer či Adam Pretty jsou opravdové ikony," řekl Vondrouš telefonicky z Budapešti. Dostihy, s jejichž snímky opět uspěl v mezinárodní soutěži, pokládá za své dlouhodobé téma.

Do kategorie Fotografický soubor, kterou Vondrouš vyhrál, spadaly série snímků představujících určitý příběh. Do finále postoupili ještě Adam Pretty z Austrálie a Sergej Kivrin z Ruska. V první desítce byli i sportovní fotografové z Británie, Švýcarska, Německa, Nového Zélandu nebo Libanonu.

Druhou fotografickou kategorii představovaly jednotlivé snímky s nejlepšími momenty ze sportovní akce. Vyhrál ji Juan Arboleda z Kolumbie.

Každý z výherců získal trofej a cenu ve výši 8000 dolarů (asi 180 000 Kč); druhá cena obnášela 3000 dolarů a třetí cena 2000 dolarů.

Pardubický rodák Vondrouš pravidelně boduje v českých i mezinárodních fotografických soutěžích. Naposledy získal první cenu v kategorii Lidé, o kterých se mluví v soutěži Czech Press Photo. V roce 2013 v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo získal první cenu v kategorii sportovních akcí. Podobně jako nyní uspěl se sérií snímků z dostihů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy