Znásilněná krajina: fotograf s nadsázkou ukazuje, jaký je člověk invazivní tvor

Znásilněná krajina: fotograf s nadsázkou ukazuje, jaký je člověk invazivní tvor
Krajiny na snímcích Tomáše Chadima vypadají na první pohled docela reálně. Zobrazují místa, kde se setkává příroda s lidskými výtvory. Ve skutečnosti však jde o dovednou hru s obrazem, o manipulací s fotografiemi. Autor chce, aby se diváci zamysleli nad tím, jakou stopu v krajině lidstvo zanechává a co to o něm vypovídá. Nyní Chadim chystá knihu, ve které chce svůj soubor Znásilněná krajina shrnout.
Výsledné snímky tedy nezachycují to, co fotograf viděl před sebou, když mačkal spoušť, ale snaží se jít dál a hlouběji.
Kniha vychází v limitované edici 250 ks a je dostupná přes platformu Donio.cz. Na výběr bude z devíti různých verzí titulní strany.
Na počátku byla fascinace technickými detaily technologických staveb, jejich barevností a především množstvím.
Foto: Tomáš Chadim
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
26. 7. 2022 6:00
Krajiny na snímcích Tomáše Chadima vypadají velmi reálně. Zobrazují místa, kde se setkává příroda s lidskými výtvory. Ve skutečnosti však jde o dovednou hru s obrazem, o manipulací s fotografiemi. Autor chce, aby se diváci zamysleli nad tím, jakou stopu v krajině lidstvo zanechává a co to o něm vypovídá. Nyní Chadim chystá knihu, ve které chce svůj soubor Znásilněná krajina shrnout.

"Všimli jste si někdy, kolik je v české krajině technologických staveb? Vodáren, betonáren, antén mobilních sítí, stožárů elektrického vedení a podobně? Mě tyto stavby vždy fascinovaly technickým detailem, barevností a počtem," říká absolvent Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Tomáš Chadim (1973). Bezmála pět let už pracuje na souboru krajinářských fotografií, které chtějí přimět diváka, aby se zamyslel nad vlivem člověka na svět okolo něj. 

Soubor byl už vystaven v řadě zemí, například v Brazílii, Anglii, Francii, Polsku, Maďarsku a samozřejmě také v Česku a na Slovensku. Nyní Chadim chystá knihu v limitované edici, na kterou momentálně vybírá prostředky prostřednictvím crowdfundingové stránky Donio.

Ačkoli na snímcích nenajdete lidskou postavu, ústředním motivem je přesto člověk. Nezajímá autora jako jednotlivec - ale jako celé společenstvo. A proč místo reálných snímků zvolil Tomáš Chadim fotomontáže, nebo chcete-li manipulace s obrazem? "Rád si s divákem hraji, chci probouzet jeho představivost a také ho přivést k tomu, aby se zamyslel," vysvětluje. Říká, že jde po stopě, kterou svou činností v krajině zanecháváme. "Jsme tvory agresivními a invazivními," dodává.  

Cílem tvorby Tomáše Chadima však není obviňovat. "Všímám si spíše vlastností, které jsme si evolucí vypracovali. Věřím v náš neuvěřitelný potenciál a jsem přesvědčen, že jej zatím jen neumíme efektivně a smysluplně využít," konstatuje.

Nyní svůj projekt Znásilněná krajina uzavírá a společně s knižním designérem Pavlem Coufalíkem ho převedl do knižního formátu. Autorská publikace vyjde v limitované edici 250 kusů, a to s devíti různými motivy na titulní stránce. 

Ukázka z knihy "Znásilněná krajina, kterou připravuje fotograf Tomáš Chadim.
Ukázka z knihy "Znásilněná krajina, kterou připravuje fotograf Tomáš Chadim. | Foto: Tomáš Chadim

O knize

Tomáš Chadim: Znásilněná krajina. Autorská fotografická publikace, limitovaná edice 250 kusů, devět verzí titulní strany, vložený plakát. Garfický design Pavel Coufalík. Získat knihu či přispět na vydání lze na stránce Donio.cz: 
www.donio.cz/autorska-fotokniha-znasilnena-krajina

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy