Fotograf Daniel Řeřicha spolupracující s Aktuálně.cz uspěl na významné světové soutěži

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 11. 2016 15:05
Krajinář Daniel Řeřicha, který je součástí týmu pracujícího v Aktuálně.cz na nové rubrice o fotografování, uspěl na renomované mezinárodní fotosoutěži Siena International Photo Awards. Jeho snímek z Krušných hor byl oceněn v kategorii černobílých snímků „Open Monochrome“.
Oceněná fotografie Daniela Řeřichy
Oceněná fotografie Daniela Řeřichy | Foto: Daniel Řeřicha

Do soutěže v italské Sieně zaslali fotografové ze 130 zemí světa bezmála 50 tisíc fotografií. Snímek Daniela Řeřichy se mezi nimi dokázal prosadit a zaujal odbornou porotu, ve které seděla mimo jiné i nositelka Pulitzerovy ceny za fotožurnalistiku Melissa Farlow.

Snímek Daniela Řeřichy ukazuje, že za hodnotnou fotkou není potřeba jezdit někam daleko do ciziny.
Snímek Daniela Řeřichy ukazuje, že za hodnotnou fotkou není potřeba jezdit někam daleko do ciziny. | Foto: Daniel Řeřicha

O soutěži jsme psali v článku „33 fotek pro lepší náladu. Tak fotí vítězové prestižní fotosoutěže v italské Sieně“, kde jsme prezentovali vítězné fotografie. Snímek Daniela Řeřichy získal cenu „remarkable award“, a zařadil se tak mezi špičkové snímky v dané kategorii.

„Když jsem do soutěže vybíral fotky, dlouho jsem váhal. Jsem krajinář, a tak by to měla být barevná fotografie krajiny, říkal jsem si. Nejdříve jsem procházel snímky z Česko-saského Švýcarska, Českého středohoří, Dolomit či Toskánska, ale nakonec jsem zvolil černobílý snímek z Krušných hor,“ říká Daniel Řeřicha.

Fotograf Daniel Řeřicha

Holandsko pohledem fotografa Daniela Řeřichy

Do lesa, kde měl vyhlédnutý motiv pro svůj snímek, chodil dlouho a čekal na tu vhodnou atmosféru. „Kompozici i ohnisko jsem měl už dlouho vyhlédnuté. Zkusil jsem jaro, pak podzim, ale nakonec mě pokroucené břízky nejvíce zaujaly v mlhavé zimní náladě. Mám tu fotografii velice rád, i když jsem ji pořídil před několika roky na úplně obyčejném místě,“ vysvětluje. Úspěch v renomované soutěži fotografa samozřejmě potěšil. „Měl jsem ohromnou radost! Potvrdilo se mi, že pro dobrý snímek není nutné cestovat do vzdálených zemí nebo fotit na atraktivních lokalitách. Nejdůležitější je mít vizi, najít si svůj vlastní pohled na krajinu kolem nás a co možná nejdříve se oprostit od napodobování tvorby jiných autorů,“ konstatoval.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 37 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy