Fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka je ve finále prestižních "fotografických Oscarů"

Fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka je ve finále prestižních "fotografických Oscarů"
Finalista: Ku Kuang-chuej (Čína) - Hymnus staveniště. Snímky zachycují staveniště v čínské provincii Če-ťiang. (Kategorie Architektura & Design / Professional.) Ukázka ze série snímků.
Finalista: Frank Machalowski, (Německo) -  Meisterhäuser Bauhaus, Dessau. Série zachycuje v multiexpozicích stavby zakladatele Bauhausu Waltera Groppiuse v Dessau. (Kategorie Architektura & Design / Professional.) Ukázka ze série snímků.
Shortlist (4.-8. místo): Arvind Jayashankar (Belgie) - Mnichovské metro. (Kategorie Architektura & Design / Professional.) Ukázka ze série snímků.
Shortlist (4.-8. místo): Luca Locatelli (Itálie) - OGR, katedrála první průmyslové revoluce. Snímky zachycují monumentální opravnu železničních vozidel, založenou už v roce 1885. V době pandemie se toto místo změnilo v nemocnici. (Kategorie Architektura & Design / Professional.) Ukázka ze série snímků.
Foto: Tomáš Vocelka, Sony World Photography Awards 2021
Foto
25. 2. 2021 6:01
Český fotograf Tomáš Vocelka byl nominován mezi finalisty v jedné z nejvýznamnějších světových soutěží Sony World Photography Awards, označované za fotografickou obdobu filmových Oscarů. V profesionální části soutěže je mezi prvními třemi v kategorii Architektura. Porotu zaujal jeho soubor Věčná loviště, který vznikl v rámci fotoreportáže pro Aktuálně.cz. Vítězové budou oznámeni 15. dubna.

"Ať už to v dubnu dopadne jakkoli, je pro mě umístění mezi nejlepšími třemi naprosto snový výsledek," říká Vocelka. V profesionální části soutěže, pořádané od roku 2008, dosud žádný český fotograf svou kategorii nevyhrál. Zatím jediným, kdo se dostal do nejlepší trojky, byl v roce 2014 Stanislav Krupař s druhým místem.

Vocelkův nominovaný soubor zachycuje krematorium domácích mazlíčků Věčná loviště. Vybudovali ho dva přátelé Michal Šeba a Martin Chum z bývalého vojenského objektu poblíž středočeského Drnova za pomoci architekta Petra Hájka.

Ve finále kategorie Architektura se český fotograf utká s Ku Kuang-chuejem z Číny a Frankem Machalowskim z Německa. Ten z nich, kdo v kategorii zvítězí, bude navíc bojovat s vítězi dalších profesionálních kategorií o titul fotografa roku a hlavní cenu Iris d'Or.

Rekordní účast, bodovali i další Češi

Porota letos v soutěži hodnotila 330 tisíc snímků od fotografů z 220 zemí a regionů. Téměř polovina z nich byla přihlášena právě do profesionální soutěže. Jsou to dosud největší čísla ve čtrnáctileté historii této akce. Úspěch českých fotografů na letošních Sony World Photography Awards je o to větší, že se ve svých kategoriích dostali na takzvaný shortlist (tedy na 4. až 10. místo) také Michael Hanke a Barbora Reichová v kategorii Sport. 

V seriálu na Aktuálně.cz postupně představíme nominace ve všech deseti kategoriích profesionální části soutěže. Začínáme pochopitelně Architekturou. Nominace si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.  

Vítězové budou vyhlášeni v dubnu

Sony World Photography Awards je jedna z nejuznávanějších fotografických soutěží na světě. Jejím cílem je hledat a oceňovat autory, jejichž práce odráží to nejlepší ze současné moderní fotografie a zároveň posouvá její hranice. Soutěž se zaměřuje na široké spektrum fotografické tvorby, není omezena jen na některé žánry.

Vítězové se oznamují každoročně v dubnu v Londýně. Hlavní cena soutěže je Iris d'Or pro fotografa roku. Ten je vybírán pouze z vítězů profesionálních kategorií. Podobně jako na filmových festivalech se vyhlašuje také Cena za celoživotní přínos fotografii.

Kromě profesionální části soutěže se mohou fotografové účastnit také otevřené části (kategorie označované jako Open), soutěže pro mladé fotografy (Youth) a studentské soutěže (Student). V otevřené části soutěže už Česko vítěze mělo, v roce 2016 se jím stala Michaela Šmídová (Nature & Wildlife / Open) a v roce  2019 Martin Stranka (Creative / Open).

Soutěž pořádá World Photography Organisation pod záštitou společnosti Sony. Může se jí zúčastnit každý fotograf, který tam pošle snímky. Účast není limitována národností, věkem, profesionálním statusem ani použitou fotografickou technikou.

Finalisté kategorií v profesionální části soutěže 

Architektura: 

Ku Kuang-chuej (Čína), Tomáš Vocelka (Česká republika), Frank Machalowski (Německo)

Dokument

Craig Easton (Spojené království), Vito Fusco (Itálie), Lorenzo Tugnoli (Itálie)

Krajina

Majid Hojati (Írán), Andrea Ludovico Ferro (Itálie), Fjodor Savincev (Rusko) 

Kreativní fotografie 

Sasha Bauer (Rusko), Luigi Bussolati (Itálie), Mark Hamilton Gruchy (Spojené království) 

Portfolio 

Brais Couto (Španělsko), Loli Laboureauová (Argentina), 
Laura Pannacková (Spojené království) 

Portrét

Craig Easton (Spojené království), Julia Fullerton-Battenová (Spojené království), Jane Hiltonová (Spojené království) 

Příroda 

Angel Fitor (Španělsko), Graeme Purdy (Spojené království), Luis Tato (Španělsko) 

Sport 

Anas Alkharboutli (Sýrie), Patrick Meinhardt (Španělsko), Farzam Saleh (Írán).
Na 4. až 10. místě figurují mimo jiné Barbora Reichová a Michael Hanke z České republiky)

Zátiší

Peter Eleveld (Nizozemsko), Alessandro Pollio (Itálie), Paloma Rinconová (Španělsko) 

Životní prostředí 

Mohammad Hossein Madadi (Írán), Antonio Pérez (Španělsko), Simone Tramonte (Itálie) 

 

Právě se děje

Další zprávy