Top foto 2019: Václav Vašků fotil Pussy Riot i madonu listopadu 1989 po 30 letech

Top foto 2019: Václav Vašků fotil Pussy Riot i madonu listopadu 1989 po 30 letech
Musheři se vydávají na první noční etapu našeho nejtěžšího závodu psích spřežení Šediváčkův long. Každý rok tu startuje okolo 700 psů a 100 musherů na trasu dlouhou až 300 kilometrů nádhernou krajinou Orlických hor. Součástí závodu je i povinné přenocování se psy na sněhu. Deštné v Orlických horách, 23. ledna 2019.
Výtvarník Petr Sís pozoruje projekci na své výstavě O létání a jiných snech v Centru současného umění Dox. Praha, 12. září 2019.
Polský otužilec se raduje poté, co zdolal trasu v ledové vodě pod Národním divadlem na 71. ročníku memoriálu Alfreda Nikodéma, Praha, 26. prosince 2018.
Marija Aljochinová, zakládající členka Pussy Riot, si dává cigaretu těsně po technopunkovém představení v paláci Akropolis na téma její knihy vzpomínek s názvem Riot Days - dva roky v ruském vězení. Praha, 16. ledna 2019.
Foto: Václav Vašků
Fotograf Václav Vašků, který pracuje mimo jiné pro Hospodářské noviny, magazín Ego! a další tituly vydavatelství Economia, vybírá v pátém dílu seriálu Top foto své nejzajímavější snímky letošního roku. Najdete na nich členku protestní skupiny Pussy Riot i závody psích spřežení i aktuální události.

(5. díl seriálu) - V předchozích dílech seriálu o fotografech pracujících pro Aktuálně.cz a vydavatelství Economia jsme představili hlavního fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala a poté Lukáše Bíbu s Tomášem Vocelkou, oceněné na letošním Czech Press Photo, a fotografa Hospodářských novin Libora Fojtíka. V dnešním díle se o své snímky podělí fotograf Václav Vašků, který pracuje mimo jiné pro Hospodářské noviny a jejich magazín Ego!.

O autorovi

Václav Vašků (57) je český novinář a fotograf. Pracoval jako novinář v Občanském deníku, v letech 1996 až 2004 působil jako tiskový mluvčí Greenpeace ČR. Ve stejné době byl také šéfredaktorem Magazínu Greenpeace - časopisu pro ochranu přírody a životního prostředí. Od roku 2004 je na volné noze a fotografuje mimo jiné pro noviny a časopisy vydavatelství Economia. Cyklus jeho fotografií o současném životě v oblasti Černobylu získal 2. místo v kategorii Příroda a životní prostředí soutěže Czech Press Photo 2005.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy