Top foto 2019: Václav Vašků fotil Pussy Riot i madonu listopadu 1989 po 30 letech

Top foto 2019: Václav Vašků fotil Pussy Riot i madonu listopadu 1989 po 30 letech
Musheři se vydávají na první noční etapu našeho nejtěžšího závodu psích spřežení Šediváčkův long. Každý rok tu startuje okolo 700 psů a 100 musherů na trasu dlouhou až 300 kilometrů nádhernou krajinou Orlických hor. Součástí závodu je i povinné přenocování se psy na sněhu. Deštné v Orlických horách, 23. ledna 2019.
Výtvarník Petr Sís pozoruje projekci na své výstavě O létání a jiných snech v Centru současného umění Dox. Praha, 12. září 2019.
Polský otužilec se raduje poté, co zdolal trasu v ledové vodě pod Národním divadlem na 71. ročníku memoriálu Alfreda Nikodéma, Praha, 26. prosince 2018.
Marija Aljochinová, zakládající členka Pussy Riot, si dává cigaretu těsně po technopunkovém představení v paláci Akropolis na téma její knihy vzpomínek s názvem Riot Days - dva roky v ruském vězení. Praha, 16. ledna 2019.
Foto: Václav Vašků
Magazín vot dap Magazín, vot, dap
29. 12. 2019 10:01
Fotograf Václav Vašků, který pracuje mimo jiné pro Hospodářské noviny, magazín Ego! a další tituly vydavatelství Economia, vybírá v pátém dílu seriálu Top foto své nejzajímavější snímky letošního roku. Najdete na nich členku protestní skupiny Pussy Riot i závody psích spřežení i aktuální události.

(5. díl seriálu) - V předchozích dílech seriálu o fotografech pracujících pro Aktuálně.cz a vydavatelství Economia jsme představili hlavního fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala a poté Lukáše Bíbu s Tomášem Vocelkou, oceněné na letošním Czech Press Photo, a fotografa Hospodářských novin Libora Fojtíka. V dnešním díle se o své snímky podělí fotograf Václav Vašků, který pracuje mimo jiné pro Hospodářské noviny a jejich magazín Ego!.

O autorovi

Václav Vašků (57) je český novinář a fotograf. Pracoval jako novinář v Občanském deníku, v letech 1996 až 2004 působil jako tiskový mluvčí Greenpeace ČR. Ve stejné době byl také šéfredaktorem Magazínu Greenpeace - časopisu pro ochranu přírody a životního prostředí. Od roku 2004 je na volné noze a fotografuje mimo jiné pro noviny a časopisy vydavatelství Economia. Cyklus jeho fotografií o současném životě v oblasti Černobylu získal 2. místo v kategorii Příroda a životní prostředí soutěže Czech Press Photo 2005.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy