Top foto 2019: Tomáš Vocelka, oceněný na Czech Press Photo, vybírá své snímky roku

Foto: Tomáš Vocelka
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka, foto
27. 12. 2019 10:02
"Pokud bych měl vybrat tři věci, které mně letos při fotografování udělaly největší radost, bude to reportáž z Adršpachu, oceněná na Czech Press Photo, létání s pilotem Jiřím Prušou a práce na projektu o mileniálech," říká ve třetím díle seriálu Top foto Tomáš Vocelka z magazínu Aktuálně.cz.

(3. díl seriálu) - V předchozích dílech seriálu o fotografech pracujících pro Aktuálně.cz a vydavatelství Economia jsme představili hlavního fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala a poté vítěze Czech Press Photo Lukáše Bíbu. Ve třetím díle své snímky vybírá fotograf magazínu Aktuálně.cz Tomáš Vocelka, který získal na soutěži Czech Press Photo druhou cenu v kategorii Reportáž. 

"S nápadem vyrazit do Adršpachu v den, kdy je v Polsku státní svátek, přišla kolegyně Magdalena Daňková, která letos připravila několik reportáží o takzvaném overtourismu. Popravdě, moc jsem nevěřil, že tam bude tolik lidí. Začal jsem věřit až v okamžiku, kdy nás na silnici před Adršpachem zastavila hlídka s tím, že dál autem nesmíme, protože tam není kde zaparkovat," říká Tomáš Vocelka. "Davy lidí, které se tísnily v soutěskách, mě opravdu překvapily," dodává.

Radost měl také z fotografování s pilotem Jiřím Prušou. "Navázali jsme s ním a s jeho magazíem Flying Revue skvělou spolupráci," říká Vocelka. "Mám rád létání i fotografování a při letech s Jiřím se to obojí propojuje dohromady," vysvětluje.

Letošní rok zahájili leteckým fotografováním zimních Krkonoš (Zimní Krkonoše z výšky. Unikátní letecké snímky od Vrbatovy boudy až po Sněžku), zamířili nad Labe mezi Mělníkem a Pardubicemi a fotografovali z výšky také severočeské doly. "Teprve až při pohledu z letadla si člověk uvědomí, jak obrovské jsou jámy hnědouhelných dolů," konstatuje. 

"Hodně vzpomínám také na fotografování pro projekt o generaci mileniálů, nazvaný Zatracená generace Z. Setkal jsem se díky tomu se skvělými mladými lidmi. Někteří z nich měli za sebou dost pohnuté osudy, ale dokázali se poprat se svým údělem a ukázat tím i ostatním, že to jde," říká Tomáš Vocelka. 

"Fotil jsem toho letos hodně a všechno to bylo moc zajímavé. Kdybych měl vybrat ještě něco, bude to třeba reportáž z Tour de France. Tento závod fotím už několik let, ale nezaměřuji se ani tolik na sportovní výkony, jako spíše na zákulisí a na cirkus, který se odehrává kolem," uvádí fotograf.

"Letos jsem mohl Tour alespoň chvíli fotografovat z vrtulníku a bývalý profesionální cyklista Pedro Morello se mnou také projel autem celou jednu etapu. Jeli jsme před pelotonem a já jsem fotil fanoušky podél trati," vypráví Vocelka. 

O autorovi

Tomáš Vocelka (54). V novinách začal pracovat krátce po sametové revoluci jako fotograf a poté i jako novinář nově vzniklých Krnovských novin. Postupně prošel různými funkcemi ve zpravodajských týdenících Region, pak přešel do celostátní redakce MF DNES a dlouhá léta tam pracoval jako šéfeditor zodpovědný za titulní stranu. Od roku 2016 fotí a píše pro magazín Aktuálně.cz. V roce 2018 vyhrál Grant Prahy na Czech Press Photo, o rok později skončil druhý v kategorii Reportáž. Má na svém kontě i ocenění ze světové soutěže Sony World Photography Awards.

Sociální sítě a web:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy