Top foto 2019: Mnohokrát poprvé objektivem Lukáše Oujeského

Top foto 2019: Mnohokrát poprvé objektivem Lukáše Oujeského
Poprvé po dlouhé době napadlo v Praze dost sněhu, abychom stihli udělat pár fotografií na streetech. Na fotografii je Roman Dlauhý.
První titulka magazínu Ego!. Na fotce je frontman kapely Vypsaná fixa Michal Mareda.
Jedna ze série fotografií se slovenskou trenérkou basketbalu Natálií Hejkovou, která byla mou první v páteční příloze Hospodářských novin Ego!.
Má první analogová fotografie v tištěném magazínu (konkrétně šlo o Ego!). Je to momentka z koupaliště v Šáreckém údolí.
Foto: Lukáš Oujeský
dap dap, Lukáš Oujeský, Foto
2. 1. 2020 9:33
Lukáš Oujeský fotografoval pro Hospodářské noviny a další tituly vydavatelství Economia teprve krátce. A tak výběr svých nejzajímavějších snímků uplynulého roku pojal jako své poprvé. První snímek na titulní straně, první zahraniční focení... a spousta zajímavých záběrů od portrétů známých osobností až po sport.

(9. díl seriálu) - Lukáš Oujeský pracuje nejen pro Hospodářské noviny, ale také pro magazín Ego! a časopisy Ekonom, Moderní řízení, Stavba či Právní rádce. "Jelikož byl tento rok ve vydavatelství Economia můj první, pojal jsem výběr letošních snímků v tomto duchu - tedy jako svá poprvé," říká fotograf. 

"Když jsem fotografoval malíře Kalába, bylo to moje první větší focení pro noviny," vysvětluje. Osob i situací, se kterými se setkal poprvé, pak přišla ještě celá řada.  

"Vyzdvihl bych třeba focení se spisovatelem a žurnalistou Tuviou Tenenbomem, kterého jsem do té doby znal jen z jeho knih. Strávil jsem s ním asi tři nebo čtyři hodiny v Berlíně a nikdy by mě nenapadlo, že je opravdu přesně takový, jak sám sebe v knihách popisuje," vypráví Lukáš Oujeský. 

"Na konci roku se moje fotografie Michala Maredy z kapely Vypsaná fixa dostala na titulní stranu magazínu Ego!, což pro mě bylo takovým vyvrcholením prvního roku v Economii," říká a přiznává, že právě tento snímek si na titulní straně sám představoval. "Myslím, že ho vystihuje se vším všudy tak, jak jsem ho vždy vnímal, ale měl jsem strach, jestli není až příliš odvážný."

Za zajímavé považuje i setkání se dvěma sudetskými Němkami, které prožily válku. "Zažily hodně zlého, a přesto mi připadalo, že necítí žádnou křivdu a jsou vyrovnané a spokojené se svými životy. V dnešní době všudypřítomné nenávisti to pro mě bylo velice inspirující," říká fotograf.  

O autorovi

Lukáš Oujeský (32) pochází z Brna. K fotografování ho přivedl hlavně sport, zvláště skateboarding a snowboarding. Fotografii studoval v Plzni na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Kromě Economie spolupracuje také s Českou televizí, Red Bullem či s Geometry Prague. Ve volném čase fotí takřka výhradně na film.

Web a sociální sítě

 

Právě se děje

před 10 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

Další zprávy