Top foto 2019: Vítěz Czech Press Photo Lukáš Bíba představuje své snímky roku

Foto: Lukáš Bíba
dap dap, Lukáš Bíba, Foto
26. 12. 2019 10:02
Před objektivem Lukáše Bíby stály letos takové hvězdy, jako britský zpěvák Elton John, americká herečka Julianne Mooreová nebo skvělý český lezec Adam Ondra. Ale nakonec mu největší radost udělal jiný záběr. Je na něm vlajka vztyčená nad davy demonstrantů na Letné. Tato fotografie mu totiž přinesla vítězství v Czech Press Photo. Lukáš Bíba ve druhém díle seriálu představuje své snímky roku.

(2. díl seriálu) - V prvním díle seriálu o fotografech pracujících pro Aktuálně.cz a vydavatelství Economia jsme představili hlavního fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala. V tomto druhém díle vybírá své nejzajímavější snímky uplynulého roku Lukáš Bíba, který fotografuje především pro Hospodářské noviny, ale i pro další tituly Economie. Má letos na svém kontě absolutní vítězství v soutěži Czech Press Photo. 

O svém úspěchu v rozhovoru řekl: "Když jsem si přišel pro druhou cenu v kategorii Aktualita, předseda poroty Petr Josek mi naznačil, že ještě něco přijde. Řekl mi: ,Hele, ještě neodcházej.´ Takže už jsem začal tušit, že asi vyhraju, ale pořád jsem tomu nevěřil. Když to pak vyhlásili, byl jsem překvapený a měl jsem z toho samozřejmě velkou radost. V ten moment bych to přál všem kamarádům, kteří se Czech Press Photo účastnili."

Jeho vítězný snímek přitom vznikl v době, kdy měl Lukáš Bíba volno. Přesto mu to však nedalo a vyrazil na Letnou fotit, což se mu nakonec opravdu vyplatilo.

K výběru, který sestavil pro Aktuálně.cz, Lukáš Bíba řekl: "Nemám z letoška žádnou vyloženě oblíbenou fotografii, kterou bych měl výrazně raději než ty ostatní. Líbí se mi pár fotek lezce Adama Ondry a pak mi samozřejmě udělala radost ta fotka z Letné." Velkou výzvou pro něj letos bylo především focení Světového poháru a Mistrovství světa v lezení. Je totiž v podstatě dvorním fotografem lezce Adama Ondry, alespoň pokud jde o závody.

O autorovi:

Lukáš Bíba fotografuje pro různé tituly vydavatelství Economia od roku 2010. Má za sebou několik úspěchů na soutěži Czech Press Photo. Největší z nich, tedy ocenění za snímek roku, získal letos. "Na své nejlepší fotky stále ještě čekám," říká.

Sociální sítě: 
Instagram: @lukasbiba

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy