Top foto 2019: Hlavní fotograf Aktuálně.cz Jakub Plíhal vybral nejzajímavější snímky

Top foto 2019: Hlavní fotograf Aktuálně.cz Jakub Plíhal vybral nejzajímavější snímky
Andrej Babiš se před volbami do Evropského parlamentu nechal fotit, kterak vlastníma rukama vrací „sysle“ do volné přírody. Přičemž jednoho z nich strčil ministru Richardu Brabcovi nevědomky těsně před obličej.
Skleník v Polsku u města Bogatynia, který svou září rušil lidi desítky kilometrů daleko. Stojí u povrchového dolu Turów, který pro změnu svou hloubkou a rozlohou jako nedaleký Liberec bere Čechům v pohraničí podzemní vodu. Momentálně probíhají jednání na vládní úrovni o dalších opatřeních.
V jedné odříznuté angolské vesnici tak chudé, že i výkop latrín byl velkou událostí (a tekoucí voda a elektřina jen pouhým snem), si mě odchytl tenhle pán a naznačil, ať jdu za ním kamsi hlouběji mezi domy. Načež jsme došli před tenhle kouzelný hliněný dům, on se otočil, srovnal sako, hrdě se postavil... a fotka byla na světě.
Portrét demonstrantky na jednom z protestů proti vládě Andreje Babiše a proti Marii Benešové jakožto ministryni spravedlnosti.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal dap Jakub Plíhal, dap, Foto
25. 12. 2019 10:01
Fotografové známí z Aktuálně.cz a z publikací vydavatelství Economia představí v novém seriálu své snímky roku. V prvním díle mluví o své práci hlavní fotograf Aktuálně.cz Jakub Plíhal, jehož snímky znají čtenáři z desítek fotoreportáží.

(1. díl seriálu) - "Rok 2019 byl pro mě z pohledu fotografa velmi zajímavý a různorodý," říká fotograf Jakub Plíhal. "Na jeho počátku začaly vycházet fotografie a texty z naší cesty po Angole, kterou jsme s kolegou Janem Hejlem absolvovali na samém konci minulého roku. Přivezli jsme odtud několik reportáží a příběhů, z kterých mám opravdu radost."

Fotografie Jakuba Plíhala ukazují například pomoc české organizace Člověk v tísni a dodnes patrné dopady dlouhé občanské války. (Snímky najdete v článku Foto: V dětském domově, kde nejde nikoho adoptovat. Navštívili jsme zařízení v Angole). Další záběry si můžete prohlédnout také v následujícím článku: 

Fotograf se podíval také do míst největšího únosu v československých dějinách (snímky najdete v článku Ponurá atmosféra a stopy po kulkách. Dějiště největšího únosu Čechoslováků obrazem).

"Během roku jsem měl možnost fotit například také v Rotterdamu a jeho okolí, odkud jsme s kolegyní Simonou Fendrychovou přivezli reportáž o tom, jak se místní vyrovnávají se změnami klimatu, respektive zvyšující se hladinou moří," říká Jakub Plíhal. (Foto: Nizozemci zatím vodu ovládli. Až dojde na nejhorší, moře je zaplaví).

Navštívil také místo vraždy Jána Kuciaka, kde šel po stopách jeho vraha (Obrazem: Vystoupil u hřbitova a pak minul hřiště. Šli jsme po stopách Kuciakova vraha). Ze své soukromé cesty do anglického Bristolu zase přivezl reportáž o graffiti v tomto ikonickém anglickém městě (Foto: Kritika kapitalismu u reklamy na obchod. Liberální graffiti v Banksyho Bristolu).

"Velkým zážitkem bylo pro mě v Česku například focení zcela zaplněného Václavského náměstí během protestů proti Andreji Babišovi," říká fotograf. Jeden ze snímků z této akce (zahajující fotogalerii u tohoto článku) se masově rozšířil po sociálních sítích, měl tisíce sdílení a miliony zhlédnutí. "Z toho má každý fotograf pochopitelně radost. Vaši práci tak vidí další lidé a má díky tomu reálný dopad a užitek," konstatuje Jakub Plíhal.

Skleník v Polsku u města Bogatynia, který svou září rušil lidi destíky kilometrů daleko. Stojí u povrchového dolu Turów.
Skleník v Polsku u města Bogatynia, který svou září rušil lidi destíky kilometrů daleko. Stojí u povrchového dolu Turów. | Foto: Jakub Plíhal

"Něco svou fotkou změnit chce koneckonců asi každý fotoreportér a já doufám, že se mi to alespoň trochu podařilo například i fotoreportáží z česko-polského pohraničí, kde reálně hrozí, že obří polský důl Turów vezme desetitisícům lidí spodní vodu," dodává. (Strach ze sucha. Stát žádá po Polsku záruky, že jeho důl nevezme lidem u hranic vodu). Kauza se nyní řeší na mezivládní úrovni.

"Zážitkem je ale pro mě každé focení, během něhož mohu čtenářům poskytnout obrázky o tom, jak to na místě vypadá, co se právě děje nebo jim skrze fotografie odvyprávět příběh, který dosud neznali," konstatuje.


O autorovi

Jakub Plíhal, 29 let. Od studií fotí pro Aktuálně, od roku 2015 jako stálý fotoreportér a nyní jako hlavní fotograf. Pokrývá zpravodajské dění, dodává kolegům fotografie pro jejich články a rozhovory a především jezdí po Česku i do zahraničí, odkud přiváží autorské fotoreportáže. Jeho snímky najdete hlavně na webu Aktuálně, ale i v Hospodářských novinách, výjimečně i v dalších titulech Economie a také na dvou výstavách Czech Press Photo.

Sociální sítě:
Twitter: @jakub_plihal

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

Další zprávy