Top foto 2019: Hlavní fotograf Aktuálně.cz Jakub Plíhal vybral nejzajímavější snímky

Top foto 2019: Hlavní fotograf Aktuálně.cz Jakub Plíhal vybral nejzajímavější snímky
Andrej Babiš se před volbami do Evropského parlamentu nechal fotit, kterak vlastníma rukama vrací „sysle“ do volné přírody. Přičemž jednoho z nich strčil ministru Richardu Brabcovi nevědomky těsně před obličej.
Skleník v Polsku u města Bogatynia, který svou září rušil lidi desítky kilometrů daleko. Stojí u povrchového dolu Turów, který pro změnu svou hloubkou a rozlohou jako nedaleký Liberec bere Čechům v pohraničí podzemní vodu. Momentálně probíhají jednání na vládní úrovni o dalších opatřeních.
V jedné odříznuté angolské vesnici tak chudé, že i výkop latrín byl velkou událostí (a tekoucí voda a elektřina jen pouhým snem), si mě odchytl tenhle pán a naznačil, ať jdu za ním kamsi hlouběji mezi domy. Načež jsme došli před tenhle kouzelný hliněný dům, on se otočil, srovnal sako, hrdě se postavil... a fotka byla na světě.
Portrét demonstrantky na jednom z protestů proti vládě Andreje Babiše a proti Marii Benešové jakožto ministryni spravedlnosti.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal dap Jakub Plíhal, dap, Foto
25. 12. 2019 10:01
Fotografové známí z Aktuálně.cz a z publikací vydavatelství Economia představí v novém seriálu své snímky roku. V prvním díle mluví o své práci hlavní fotograf Aktuálně.cz Jakub Plíhal, jehož snímky znají čtenáři z desítek fotoreportáží.

(1. díl seriálu) - "Rok 2019 byl pro mě z pohledu fotografa velmi zajímavý a různorodý," říká fotograf Jakub Plíhal. "Na jeho počátku začaly vycházet fotografie a texty z naší cesty po Angole, kterou jsme s kolegou Janem Hejlem absolvovali na samém konci minulého roku. Přivezli jsme odtud několik reportáží a příběhů, z kterých mám opravdu radost."

Fotografie Jakuba Plíhala ukazují například pomoc české organizace Člověk v tísni a dodnes patrné dopady dlouhé občanské války. (Snímky najdete v článku Foto: V dětském domově, kde nejde nikoho adoptovat. Navštívili jsme zařízení v Angole). Další záběry si můžete prohlédnout také v následujícím článku: 

Fotograf se podíval také do míst největšího únosu v československých dějinách (snímky najdete v článku Ponurá atmosféra a stopy po kulkách. Dějiště největšího únosu Čechoslováků obrazem).

"Během roku jsem měl možnost fotit například také v Rotterdamu a jeho okolí, odkud jsme s kolegyní Simonou Fendrychovou přivezli reportáž o tom, jak se místní vyrovnávají se změnami klimatu, respektive zvyšující se hladinou moří," říká Jakub Plíhal. (Foto: Nizozemci zatím vodu ovládli. Až dojde na nejhorší, moře je zaplaví).

Navštívil také místo vraždy Jána Kuciaka, kde šel po stopách jeho vraha (Obrazem: Vystoupil u hřbitova a pak minul hřiště. Šli jsme po stopách Kuciakova vraha). Ze své soukromé cesty do anglického Bristolu zase přivezl reportáž o graffiti v tomto ikonickém anglickém městě (Foto: Kritika kapitalismu u reklamy na obchod. Liberální graffiti v Banksyho Bristolu).

"Velkým zážitkem bylo pro mě v Česku například focení zcela zaplněného Václavského náměstí během protestů proti Andreji Babišovi," říká fotograf. Jeden ze snímků z této akce (zahajující fotogalerii u tohoto článku) se masově rozšířil po sociálních sítích, měl tisíce sdílení a miliony zhlédnutí. "Z toho má každý fotograf pochopitelně radost. Vaši práci tak vidí další lidé a má díky tomu reálný dopad a užitek," konstatuje Jakub Plíhal.

Skleník v Polsku u města Bogatynia, který svou září rušil lidi destíky kilometrů daleko. Stojí u povrchového dolu Turów.
Skleník v Polsku u města Bogatynia, který svou září rušil lidi destíky kilometrů daleko. Stojí u povrchového dolu Turów. | Foto: Jakub Plíhal

"Něco svou fotkou změnit chce koneckonců asi každý fotoreportér a já doufám, že se mi to alespoň trochu podařilo například i fotoreportáží z česko-polského pohraničí, kde reálně hrozí, že obří polský důl Turów vezme desetitisícům lidí spodní vodu," dodává. (Strach ze sucha. Stát žádá po Polsku záruky, že jeho důl nevezme lidem u hranic vodu). Kauza se nyní řeší na mezivládní úrovni.

"Zážitkem je ale pro mě každé focení, během něhož mohu čtenářům poskytnout obrázky o tom, jak to na místě vypadá, co se právě děje nebo jim skrze fotografie odvyprávět příběh, který dosud neznali," konstatuje.


O autorovi

Jakub Plíhal, 29 let. Od studií fotí pro Aktuálně, od roku 2015 jako stálý fotoreportér a nyní jako hlavní fotograf. Pokrývá zpravodajské dění, dodává kolegům fotografie pro jejich články a rozhovory a především jezdí po Česku i do zahraničí, odkud přiváží autorské fotoreportáže. Jeho snímky najdete hlavně na webu Aktuálně, ale i v Hospodářských novinách, výjimečně i v dalších titulech Economie a také na dvou výstavách Czech Press Photo.

Sociální sítě:
Twitter: @jakub_plihal

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy