Top foto 2019: Honza Mudra měl před objektivem skláře, herce i sportovní esa

Top foto 2019: Honza Mudra měl před objektivem skláře, herce i sportovní esa
Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na Letné, Praha, 16. listopadu 2019
Animátorka Diana Cam Van Nguyen. Portrét pro titulní stranu magazínu Hospodářských novin Ego!
Skláři vytahují sklářskou pánev, Květná, 19. července 2019
Bryony Coleová předpovídá trendy v propojování technologií s lidskou intimitou.
Foto: Honza Mudra
Fotograf Honza Mudra, který pracuje především pro Hospodářské noviny a magazín Ego!, vybírá v šestém dílu seriálu Top foto své nejzajímavější snímky letošního roku. Najdete na nich sklářské mistry, herečku Hanu Vagnerovou i špičkového basketbalistu Tomáše Satoranského.

(6. díl seriálu) - Další díl seriálu Top foto, který představuje fotografy Aktuálně.cz a dalších titulů vydavatelství Economia, je věnován Honzovi Mudrovi. Pracuje především pro Hospodářské noviny a magazín Ego!.

"Asi největší radost mi letos udělala reportáž ze skláren v Květné, což byl můj soukromý projekt, který jsem fotografoval na zakázku pro firmu Cerva Bohemia," říká Honza Mudra. Je to pochopitelné, protože kdysi absolvoval první ročník Průmyslové školy sklářské v Novém Boru. "I když jsem na té škole strávil pouhý rok a potom jsem přestoupil na obor fotografie do Prahy, sklářství se mi zapíchlo do srdce jako střep a budu ho mít rád do konce života," přiznává. 

Měl možnost fotografovat výměnu pánví na tavení skla, což se dělá jednou za půl roku. "Jde o neskutečně fyzicky náročnou práci. Skláři musí pánve ručně přenést, přičemž jedna váží od 550 do 700 kilogramů. Náročnost této práce ještě znásobuje teplota v peci, která dosahuje 1200 stupňů Celsia," vysvětluje Mudra.

"Jelikož jsem si ještě něco ze školy pamatoval, mistři a huťáci mě přijali s důvěrou. Odrazilo se to pak i na snímcích. Všiml jsem si, že nejmladšímu skláři je už 38 let a ten nejstarší byl ročník 1942! Řemeslo ručně zpracovaného skla pomalu vymírá, a tak jsem si ho vybral na dlouhodobější fotografický dokument," vypráví Honza Mudra.

Pokud má vyzvednout některý z projektů, na kterých pracoval pro Hospodářské noviny, jmenuje cestu do Rakouska s reportérem Tomášem Procházkou. Společně tam dělali reportáž z voleb.

"Měli jsme možnost nahlédnout také do azylového domu pro uprchlíky. Poznal jsem pár z nich, zahrál jsem si s nimi fotbálek a vyslechl příběhy těch, kteří uměli anglicky. Šokovalo mě, že muži v mém věku, kteří mají stejně jako já děti, je neviděli třeba i tři roky. Odejít ze země museli kvůli politickým, náboženským nebo názorovým důvodům. Kdyby neodešli, hrozilo by jim vězení a v těch horších případech i smrt. Někteří tam čekají na politický azyl více než rok a podle zákona nemohou v tomto období pracovat," vypráví.

O autorovi

Honza Mudra (35) vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou, obor užitá fotografie. Fotografoval pro tituly Reflex, ABC. Nyní kmenový fotograf Hospodářských novin a titulů Economie. Specializuje se na reportážní a sportovní fotografii.

Sociální sítě a web:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy