Top foto 2019: Honza Mudra měl před objektivem skláře, herce i sportovní esa

Top foto 2019: Honza Mudra měl před objektivem skláře, herce i sportovní esa
Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na Letné, Praha, 16. listopadu 2019
Animátorka Diana Cam Van Nguyen. Portrét pro titulní stranu magazínu Hospodářských novin Ego!
Skláři vytahují sklářskou pánev, Květná, 19. července 2019
Bryony Coleová předpovídá trendy v propojování technologií s lidskou intimitou.
Foto: Honza Mudra
Magazín vot dap Magazín, vot, dap
30. 12. 2019 9:03
Fotograf Honza Mudra, který pracuje především pro Hospodářské noviny a magazín Ego!, vybírá v šestém dílu seriálu Top foto své nejzajímavější snímky letošního roku. Najdete na nich sklářské mistry, herečku Hanu Vagnerovou i špičkového basketbalistu Tomáše Satoranského.

(6. díl seriálu) - Další díl seriálu Top foto, který představuje fotografy Aktuálně.cz a dalších titulů vydavatelství Economia, je věnován Honzovi Mudrovi. Pracuje především pro Hospodářské noviny a magazín Ego!.

"Asi největší radost mi letos udělala reportáž ze skláren v Květné, což byl můj soukromý projekt, který jsem fotografoval na zakázku pro firmu Cerva Bohemia," říká Honza Mudra. Je to pochopitelné, protože kdysi absolvoval první ročník Průmyslové školy sklářské v Novém Boru. "I když jsem na té škole strávil pouhý rok a potom jsem přestoupil na obor fotografie do Prahy, sklářství se mi zapíchlo do srdce jako střep a budu ho mít rád do konce života," přiznává. 

Měl možnost fotografovat výměnu pánví na tavení skla, což se dělá jednou za půl roku. "Jde o neskutečně fyzicky náročnou práci. Skláři musí pánve ručně přenést, přičemž jedna váží od 550 do 700 kilogramů. Náročnost této práce ještě znásobuje teplota v peci, která dosahuje 1200 stupňů Celsia," vysvětluje Mudra.

"Jelikož jsem si ještě něco ze školy pamatoval, mistři a huťáci mě přijali s důvěrou. Odrazilo se to pak i na snímcích. Všiml jsem si, že nejmladšímu skláři je už 38 let a ten nejstarší byl ročník 1942! Řemeslo ručně zpracovaného skla pomalu vymírá, a tak jsem si ho vybral na dlouhodobější fotografický dokument," vypráví Honza Mudra.

Pokud má vyzvednout některý z projektů, na kterých pracoval pro Hospodářské noviny, jmenuje cestu do Rakouska s reportérem Tomášem Procházkou. Společně tam dělali reportáž z voleb.

"Měli jsme možnost nahlédnout také do azylového domu pro uprchlíky. Poznal jsem pár z nich, zahrál jsem si s nimi fotbálek a vyslechl příběhy těch, kteří uměli anglicky. Šokovalo mě, že muži v mém věku, kteří mají stejně jako já děti, je neviděli třeba i tři roky. Odejít ze země museli kvůli politickým, náboženským nebo názorovým důvodům. Kdyby neodešli, hrozilo by jim vězení a v těch horších případech i smrt. Někteří tam čekají na politický azyl více než rok a podle zákona nemohou v tomto období pracovat," vypráví.

O autorovi

Honza Mudra (35) vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou, obor užitá fotografie. Fotografoval pro tituly Reflex, ABC. Nyní kmenový fotograf Hospodářských novin a titulů Economie. Specializuje se na reportážní a sportovní fotografii.

Sociální sítě a web:

 

Právě se děje

před 25 minutami

V bavorských Alpách našli záchranáři mrtvého Čecha

Pátrací oddíly horské služby, policie a hasičů našly dnes dopoledne v bavorských Alpách v okrese Garmisch-Partenkirchen mrtvého 51letého českého horolezce, který byl od neděle nezvěstný. Informovala o tom dnes podle agentury DPA policie. Tělo záchranáři našli mezi vrcholy Klammspitze a Brunnenkopf v nadmořské výšce 1550 metrů.

Policie dostala v noci z neděle na pondělí hlášení, že se český horolezec nevrátil z túry. Na pátrání se kvůli komplikovanému terénu kromě horských záchranářů podílel i hasičský dron a dva policejní vrtulníky. Dohromady se do pátrání zapojilo 23 mužů.

Policie zatím neví, jak horolezec zahynul, a nyní případ vyšetřuje. Muž nebyl k zastižení na telefonu od nedělních 15:45. Svůj osobní automobil nechal zaparkovaný v lokalitě Sägertal.

Další zprávy