Top foto 2019: Honza Mudra měl před objektivem skláře, herce i sportovní esa

Foto: Honza Mudra
Magazín vot dap Magazín, vot, dap
30. 12. 2019 9:03
Fotograf Honza Mudra, který pracuje především pro Hospodářské noviny a magazín Ego!, vybírá v šestém dílu seriálu Top foto své nejzajímavější snímky letošního roku. Najdete na nich sklářské mistry, herečku Hanu Vagnerovou i špičkového basketbalistu Tomáše Satoranského.

(6. díl seriálu) - Další díl seriálu Top foto, který představuje fotografy Aktuálně.cz a dalších titulů vydavatelství Economia, je věnován Honzovi Mudrovi. Pracuje především pro Hospodářské noviny a magazín Ego!.

"Asi největší radost mi letos udělala reportáž ze skláren v Květné, což byl můj soukromý projekt, který jsem fotografoval na zakázku pro firmu Cerva Bohemia," říká Honza Mudra. Je to pochopitelné, protože kdysi absolvoval první ročník Průmyslové školy sklářské v Novém Boru. "I když jsem na té škole strávil pouhý rok a potom jsem přestoupil na obor fotografie do Prahy, sklářství se mi zapíchlo do srdce jako střep a budu ho mít rád do konce života," přiznává. 

Měl možnost fotografovat výměnu pánví na tavení skla, což se dělá jednou za půl roku. "Jde o neskutečně fyzicky náročnou práci. Skláři musí pánve ručně přenést, přičemž jedna váží od 550 do 700 kilogramů. Náročnost této práce ještě znásobuje teplota v peci, která dosahuje 1200 stupňů Celsia," vysvětluje Mudra.

"Jelikož jsem si ještě něco ze školy pamatoval, mistři a huťáci mě přijali s důvěrou. Odrazilo se to pak i na snímcích. Všiml jsem si, že nejmladšímu skláři je už 38 let a ten nejstarší byl ročník 1942! Řemeslo ručně zpracovaného skla pomalu vymírá, a tak jsem si ho vybral na dlouhodobější fotografický dokument," vypráví Honza Mudra.

Pokud má vyzvednout některý z projektů, na kterých pracoval pro Hospodářské noviny, jmenuje cestu do Rakouska s reportérem Tomášem Procházkou. Společně tam dělali reportáž z voleb.

"Měli jsme možnost nahlédnout také do azylového domu pro uprchlíky. Poznal jsem pár z nich, zahrál jsem si s nimi fotbálek a vyslechl příběhy těch, kteří uměli anglicky. Šokovalo mě, že muži v mém věku, kteří mají stejně jako já děti, je neviděli třeba i tři roky. Odejít ze země museli kvůli politickým, náboženským nebo názorovým důvodům. Kdyby neodešli, hrozilo by jim vězení a v těch horších případech i smrt. Někteří tam čekají na politický azyl více než rok a podle zákona nemohou v tomto období pracovat," vypráví.

O autorovi

Honza Mudra (35) vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou, obor užitá fotografie. Fotografoval pro tituly Reflex, ABC. Nyní kmenový fotograf Hospodářských novin a titulů Economie. Specializuje se na reportážní a sportovní fotografii.

Sociální sítě a web:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy