Foto: Jedinečná podívaná na Temelíně. Osmdesátimetrové oči shlížely na okolí a zastavovaly dopravu

Milan Cais rozsvítil dvě obří oči na věžích Temelína a sám pak zářil spokojeností.
Obří oči na stopadesátimetrových chladírenských věžích Temelína symbolicky odstartovaly festival Umění ve městě.
Nešlo o zhmotnění Saurona z Pána prstenů, ale Velkého nočního hlídače od Milana Caise, výtvarníka a frontmana skupiny Tata Bojs. Ten tyto obří oči vystavuje už od roku 2000 při různých příležitostech a možnost promítat na Temelín ho prý nadchla.
"Když přišel od kurátora Michala Trpáka tenhle nápad, tak jsem si to ve vteřině představil a propukl v malé nadšení," vyprávěl spokojeně Cais během projekce.
"Pro mě jako sochaře je budova Temelína fascinující. Ten tvar si můžeme udělat z papíru, ale nebude to tak fascinující, jako když vidíme sto dvacet metrů obrovitou betonovu stavbu, která na vás takhle padá," popisuje.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
7. 6. 2018 18:53
Výtvarník a lídr skupiny Tata Bojs Milan Cais nechal poprvé v historii promítat na Temelín. Osmdesátimetrové oči Nočního hlídače svítily z chladicích věží do dálky jako Sauronova věž. "Pro mě to je mysteriózní a divná věc a to divná bych podtrhl. Když si k tomu člověk dodá obličej a představí si, že by se něco takhle obrovského vzedmulo nad jihočeskou krajinou, tak je to něco fantastického, mytického." Jedinečná projekce skončila po půlnoci a symbolicky odstartovala festival Umění ve městě, který z krajiny jižních Čech udělal jednu velkou galerii. Prohlédněte si s námi zajímavé sochy a podívejte se, jak řidiči fascinovaně zastavovali kvůli pohledu mrkající elektrárny.
 

Právě se děje

Další zprávy