Chytilová, Šmok, Faltýnková. Osobnosti na netradičních rodinných portrétech

Chytilová, Šmok, Faltýnková. Osobnosti na netradičních rodinných portrétech
Aleš Březina, hudebník, ředitel Nadace Bohuslava Martinů (2019)
Petra Faltýnková, modelka (2013)
Miroslav Ondříček, kameraman a pedagog (2013)
Jan Švankmajer, výtvarník a režisér (2011)
Foto: Vasil Stanko
Foto
24. 9. 2020 11:02
Fotograf Slovenské nové vlny Vasil Stanko vystavuje v pražské Leica Gallery až do konce září velmi netradiční rodinné portréty známých osobností českého filmu, umění nebo například architektury. Jeho snímky jsou fotografovány přes soustavu zrcadel, a připomínají tak třeba díla surrealistů.

Koronavirová doba výtvarným a fotografickým výstavám příliš nepřeje, ale přesto se určitě vyplatí zastavit se v pražské Leica Gallery, kde právě probíhá výstava slovenského fotografa Vasila Stanka.

Jeho cyklus Rodinný portrét zachycuje řadu známých osobností s rodinami: například režisérku Věru Chytilovou, kameramana Miroslava Ondříčka, architekta Vladimíra Miluniče nebo modelku Petru Faltýnkovou. Dělá to ovšem velmi netradiční formou - kompozice figur je snímána pohledem přes konstrukci zrcadel, čímž vzniká iluze jiného, převráceného prostoru. 

"Vasil Stanko dává svou důkladně připravovanou výstavní kolekcí najevo, že umění se dosud nezříká vyjadřování příběhů v klasickém žánru skupinového portrétu," konstatuje kurátor výstavy Josef Moucha. "Nejedná se o nahodilé improvizace nebo o zachycování samovolně nastalých situací. Vasil Stanko upřednostňuje cílevědomé utváření děl. Ve spolupráci s fotografovanými organizuje živé obrazy, jejichž odlesky v soustavě zrcadel zachycuje." Stankovým záměrem přitom podle kurátora nejsou samotné optické efekty - jde o dosažení co nejkreativnějšího výsledku.

"Rodina je Vasilem Stankem chápána jakožto soudržný kolektiv zastávající roli základu širšího společenství. V tomto ohledu získával jeho fotografický projekt v průběhu let na sociální závažnosti. Zahrnuje portréty osobností z oborů kinematografie, architektury, politiky, školství, zdravotnictví, sportu, podnikání a podobně. Pro autora ale nejsou inspirací ani tak profese modelů a s nimi spjaté souvislosti, jako spíše psychologická stránka realizací: motivací se mu stává hlavně zájem fotografovaných otevřít se performanci coby předpokladu zobrazení vznikajícího bez přílišné sebekontroly," uvádí kurátor výstavy.

O autorovi fotografií

Vasil Stanko se narodil 17. března 1962 v Novém Mestě nad Váhom na Slovensku. V letech 1977-1981 studoval na střední uměleckoprůmyslové škole v Bratislavě a pak do roku 1987 fotografii u profesora Jána Šmoka na pražské FAMU. Fotografuje akty a figurální kompozice. Patří do skupiny fotografů označované jako Slovenská nová vlna spolu s Tono Stanem, Rudo Prekopem, Kamilem Vargou, Miro Švolíkem a Peterem Župníkem, kteří v první polovině 80. let bourali zaběhnutá klišé inscenované fotografie.

Fotografické obrazy Vasila Stanka jsou plné erotismu, ale i archetypální úzkosti. Temné prostory prázdných továrních hal, opuštěných půd či zdevastovaných divadelních sálů osazuje figurální stafáží, ze které důmyslně komponuje fantaskní prostorové obrazce.

Komplikovanost a spektakularita snímků u Vasila Stanka v průběhu devadesátých let narůstá. Svou okázalostí evokují díla surrealistů, čerpající rovněž z oblasti snů nebo kolektivního nevědomí. Od roku 2000 fotografie ozvláštňuje barvou nebo stereoskopickým efektem po nasazení 3D brýlí. Žije a tvoří v Praze.

O výstavě

Vasil Stanko: Rodinný portrét. Od 11. září do 1. října, Leica Gallery Praha. Kurátorem výstavy je Josef Moucha. Komentovaná prohlídka za účasti autora 24. září v 18 hodin.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy