Foto: Brno rozzářily gigantické modely Slunce, Měsíce, Marsu a Země

Foto: Brno rozzářily gigantické modely Slunce, Měsíce, Marsu a Země
Letošní Festival planet na brněnské Kraví Hoře poprvé předvedl všechny čtyři modely pohromadě.
Akce pořádaná studiem Visualove společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno potrvá do čtvrtka 11. srpna. Modely jsou nafouknuté za příznivého počasí od 14 hodin do 23.30.
Se Sluncem v zádech.
Do brněnského parku Kraví hora míří tisíce lidí, aby si během Festivalu planet prohlédly obrovské nafukovací modely Slunce, Země, Marsu a Měsíce, které za tmy svítí.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka ČTK Tomáš Vocelka, ČTK
10. 8. 2022 6:00
Do brněnského parku Kraví hora míří tisíce lidí, aby si během Festivalu planet prohlédly obrovské nafukovací modely Slunce, Země, Marsu a Měsíce, které za tmy svítí. Akce pořádaná studiem Visualove společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno potrvá do čtvrtka 11. srpna. Modely jsou nafouknuté za příznivého počasí od 14 hodin do půl dvanácté v noci.

Na vzhledu obřích modelů pro brněnskou hvězdárnu spolupracovalo kreativní studio Visualove se společností Kubíček Visionair. "Poprvé jsme spolu s Visualove připravovali velký desetimetrový model Měsíce k příležitosti 50. výročí přistání na Měsíci. Díky tomuto projektu odstartovala i spolupráce s brněnskou hvězdárnou a planetáriem. Na zevnitř prosvětlený Měsíc se v roce 2019 za jediný víkend přišlo podívat kolem osmi tisíc lidí," uvedla Petra Hájková z Kubíček Visionair.

Od té doby firma každý rok ušila pro hvězdárnu jedno nové vesmírné těleso. V roce 2020 to byl model Země, vloni model Marsu a letos model Slunce, který vznikl díky záběrům z vesmírné observatoře Solar Dynamics Observatory. Jeho sestavení trvalo osm dnů, z toho šest dní model šila jedna švadlena. Podle Hájkové vesmírná tělesa nejčastěji poptávají vedle hvězdáren i muzea, školy nebo pořadatelé festivalů, jako například britský festival světla Leonardslee Illuminated. Nejčastěji poptávanou planetou je Země.

Desetimetrové Slunce vystavila hvězdárna na Kraví hoře poprvé při první části letošního festivalu, od 11. do 17. července. "Odhadujeme, že se na Heliosféru přišlo podívat okolo 30 tisíc návštěvníků," ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Nyní (tedy od 4. do 11. srpna) jsou na Kraví Hoře poprvé k vidění všechna čtyři vesmírná tělesa pohromadě.

Pro návštěvníky parku je v druhé části festivalu před budovou hvězdárny připravená i nanostruktura Sluneční soustavy a výstava Jeho jasnost Slunce. Vstup na venkovní akce je zdarma, doprovodný program v digitáriu hvězdárny je placený.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy