Foto: Davy turistů zpět v Praze. A s nimi nafukovací panny, pivní klání i trdelníky

Foto: Davy turistů zpět v Praze. A s nimi nafukovací panny, pivní klání i trdelníky
Hroznová ulice na Kampě. Turisté pomalu vcházejí do tmy. / 23. dubna 2022
Není to tak dávno, co si někteří lidé v Praze stýskali, že město je kvůli pandemii prázdné a bez života. Teď jsou turisté zpět a můžete naopak zaslechnout větu: Jestli to za té pandemie nakonec nebylo lepší? Ať už je to jakkoliv, Praha ožila a my jsme návrat turistů sledovali s fotoaparátem v ruce. Na tomto snímku je nafukovací figurína vyhozená v odpadkovém koši u Staroměstské mostecké věže. / 13. dubna 2022
Staroměstské náměstí. Sněhurák a více než sedm trpaslíků, patrně na rozlučce se svobodou. / 23. dubna 2022
Vltava u Hergetovy cihelny. Nutrie si pochutnává na dobrotě, kterou jí hodila skupinka turistů. Mysleli si, že je to bobr. / 30. dubna 2022
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
6. 5. 2022 6:01
Není to tak dávno, co si někteří lidé v Praze stýskali, že město je kvůli pandemii prázdné a bez života. Teď jsou turisté zpět a můžete naopak zaslechnout větu: Jestli to za té pandemie nakonec nebylo lepší? Praha ožila. Když je hezky, Karlův most bývá naplněný davy. V koši pod mosteckou věží se válí nafukovací panna a pod orlojem potkáte třeba Sněhuráka a sedm trpaslíků na rozlučce se svobodou.

Doba, kdy po Karlově mostě před polednem probíhal osamělý běžec a potkával se tam s paní venčící psa, je pryč. Praha turistická opět procitla. Zejména za hezkých slunečných dnů nebo o víkendech je v historickém centru podobně plno jako v dobách před pandemií.

Pro mnoho lidí závislých na turistickém ruchu je to po dlouhé době strádání dobrá zpráva. Z návštěvníků města, kteří si po dvou chudých letech opět užívají cestování, vyzařuje pohoda. Covid je zapomenut, ale bledý portrét Vladimira Putina zírající z Lennonovy zdi na Kampě připomíná, že zatímco jedna pohroma odešla, další hned nastoupila na její místo. 

Návrat turistů jsme s fotoaparátem v ruce zaznamenávali několik dní. S turisty se samozřejmě vrátily také věci, které město znalo už z dřívějška. Třeba skupiny mladíků loučících se se svobodou, které přilákalo české moře (piva), mohutné elektrické trojkolky proplétající se mezi lidmi v historických uličkách nebo pivní šlapací lodě, které navázaly na pivní kola, vykázaná z ulic města.

Jak dnes vypadá Praha turistická, město plné magie, malebných uliček, trdelníků a nečekaných výjevů, se můžete podívat ve fotogalerii.

Mimochodem, vše je vyfotografováno typicky turistickou technikou. Snímky byly pořízeny pomocí mobilních telefonů Samsung Galaxy S20 FE, Xiaomi 12 Pro, malým kompaktním fotoaparátem Sony RX100 III a lehkou bezzrcadlovkou s menším snímačem formátu Micro 4/3 Panasonic Lumix GX8.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy