Fotky přírody, které okouzlí i dojmou. Je mezi nimi i umírající nosorožec Súdán

Fotky přírody, které okouzlí i dojmou. Je mezi nimi i umírající nosorožec Súdán
Prestižní celosvětová soutěž fotografů přírody Wildlife Photographer of the Year vyhlásila ceny diváků a uzavřela tak ročník 2020. Vítězný snímek diváckého hlasování pořídil australský fotograf Robert Irwin. Zachycuje postupující požár buše. Na jedné polovině fotografie je ještě vidět nedotčený porost, na druhé už jen zkázu.
Britský fotograf Andy Parkinson zachytil samici zajíce v zimní krajině Skotské vysočiny. O to, aby pořídil tento perfektní záběr, se ve zmrzlé krajině snažil pět týdnů, než se mu to podařilo.
Blízké setkání pohledem fotografa Guillerma Estevese z USA.
Denní snění ve veverčím hnízdě. Autorem fotografie je britský fotograf Neil Anderson.
Foto: Ami Vitale, Wildlife Photographer of the Year
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 2. 2021 9:59
Prestižní celosvětová soutěž fotografů přírody Wildlife Photographer of the Year vyhlásila ceny diváků a uzavřela tak ročník 2020. Mezi pěti snímky, které nejvíce zaujaly veřejnost, je i snímek umírajícího bílého nosorožce Súdána, kterého mnoho Čechů zná ze zoo ve Dvoře Králové. Zvítězila fotografie požáru australské buše.

Soutěž Wildlife Photographer of the Year organizuje známé londýnské Přírodopisné muzeum (Natural History Museum) a právě uzavřený ročník byl již 56. v pořadí. Porota hodnotila bezmála 50 tisíc snímků z celého světa. Vítězové byli oznámeni v říjnu 2020, cena veřejnosti byla zveřejněna nyní.

Diváci vybírali své favority z pětadvaceti snímků, které navrhlo Přírodopisné muzeum. Snímky ze soutěže včetně vítězů ceny veřejnosti by měly být k vidění v prostorách muzea, až to dovolí protipandemická opatření. Výstava by měla být nainstalována nejméně do 21. srpna 2021. 

Snímek, který diváky nejvíce zaujal, pořídil Robert Irwin a zachycuje požár australské buše, který má souvislost s globálními změnami klimatu. Získal v celosvětové anketě přes 55 tisíc hlasů. Fotografie je pořízena z dronu. "Když jsem uviděl na horizontu kouř, věděl jsem, že je to unikátní příležitost. Okamžitě jsem zprovoznil dron a navedl ho nad oblast požáru. Věděl jsem, že baterie už jsou téměř vybité, a tak jsem musel jednat rychle," popisuje situaci autor snímku. Podle něj by fotografie měla lidstvu připomenout, jako velkou zodpovědnost má za stav planety. 

Mezi pěti záběry, které nejvíce oslovily diváky po celém světě, je také smutný pohled na poslední chvíle bílého nosorožce Súdána, který zachytila fotografka Ami Vitale. 

Na snímku ošetřovatel Joseph Wachira utěšuje umírajícího Súdána, posledního samce nosorožce severního, který zůstal na planetě. Fotografie vznikla jen pár okamžiků předtím, než nosorožec zemřel. Trpěl komplikacemi souvisejícími s věkem a zemřel obklopený lidmi, kteří se o něj starali. "S každým vyhynutím trpíme i my. Jsme součástí přírody a musíme chápat, že při její záchraně jde ve skutečnosti o záchranu nás samých. Doufám, že Súdánův osud lidstvo probudí, aby si tuto realitu uvědomilo," říká fotografka. 

Sudán přišel na svět v roce 1973 v súdánském Shambe a zemřel 19. března 2018 v keňské rezervaci Ol Pejeta. Do Československa byl převezen v roce 1975 spolu se samcem Saútem a samicemi Nesárí, Núrí, Nolou a Nádí. Česká veřejnost jej znala ze zoo ve Dvoře Králové. Do Afriky se vrátil v roce 2009, cílem byla snaha o rozmnožení vymírajícího druhu. Snaha o přirozenou reprodukci však nebyla úspěšná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy