Hvězda světové krajinářské fotografie Edward Burtynsky představí výstavu Anthropocene

Hvězda světové krajinářské fotografie Edward Burtynsky představí výstavu Anthropocene
Edward Burtynsky: Carrara (snímek z výstavy Anthropocene v pražském centru CAMP)
Edward Burtynsky: Uhlí (snímek z výstavy Anthropocene v pražském centru CAMP)
Edward Burtynsky: Anthropocene (snímky z výstavy v pražském centru CAMP).
Edward Burtynsky: Dandora (snímek z výstavy Anthropocene v pražském centru CAMP)
Foto: Edward Burtynsky, Nicholas Metivier Gallery, Toronto
Foto
12. 11. 2019 12:53
V pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) začíná 12. listopadu výstava jednoho z nejvýraznějších a nejrespektovanějších představitelů současné krajinářské fotografie Edwarda Burtynského s názvem Anthropocene.

Ve své tvorbě se Burtynsky dlouhodobě soustřeďuje na změny v krajině způsobené lidskou činností. Výstavu osmdesáti snímků doplní přednáška autora a několik projekcí jeho filmů. 

V CAMP se Edward Burtynsky představí české veřejnosti osobně vůbec poprvé. Hlavním poznávacím znakem jeho fotografií je kontrast mezi monumentalitou přeměňované krajiny a lidskou malostí. "Dosáhli jsme bezprecedentního okamžiku. Lidé v současnosti ovlivňují Zemi a geologické procesy více než všechny přírodní síly dohromady," konstatuje Burtynsky. 

"Výstavou a dokumentárním filmem Antropocén: Epocha člověka jsme chtěli zachytit dobu, v níž jsou hlavní příčinou trvalých globálních změn lidé. Při natáčení jsme navštívili šest ze sedmi kontinentů, 20 zemí a 43 různých lokací," vysvětlují tvůrci filmu Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky. Snímek získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava cenu za nejlepší svědectví o přírodě.

"Obvykle se v CAMP zaměřujeme zejména na výstavy, které prezentují budoucnost Prahy. Fotografická výstava Edwarda Burtynského však poukazuje na vliv a dopad lidského jednání na krajinu jako takovou. Právě udržitelnost přírody je jedním z témat, která v naší společnosti rezonují nejvíce. Jsem proto rád, že se Pražané nejen díky výstavě, ale i samotné přednášce Edwarda Burtynského budou moci o tématu dozvědět více," komentuje důležitost výstavy ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy Ondřej Boháč.

Výstava potrvá poměrně krátkou dobu, a to od 12. do 24. listopadu.

Doprovodné akce

  • Úterý 12. listopadu (18.30): Edward Burtynsky - Master class (přednáška)
  • Středa 13. listopadu (19.00): Edward Burtynsky - Antropocén: Epocha člověka (projekce filmu)
  • Čtvrtek 14. listopadu (19.00): Reflexe antropocénu (diskuse)
  • Pátek 15. listopadu (19.00): Edward Burtynsky - Watermark (projekce filmu)
  • Pátek 22. listopadu (19.00): Edward Burtynsky - Manufactured Landscapes (projekce filmu)
  • Sobota 23. listopadu (19.00): Edward Burtynsky - Watermark (projekce filmu)
  • Neděle 24. listopadu (19.00): Edward Burtynsky - Manufactured Landscapes (projekce filmu)
 

Právě se děje

před 57 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy