Hvězda světové krajinářské fotografie Edward Burtynsky představí výstavu Anthropocene

Foto: Edward Burtynsky, Nicholas Metivier Gallery, Toronto
Foto
12. 11. 2019 12:53
V pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) začíná 12. listopadu výstava jednoho z nejvýraznějších a nejrespektovanějších představitelů současné krajinářské fotografie Edwarda Burtynského s názvem Anthropocene.

Ve své tvorbě se Burtynsky dlouhodobě soustřeďuje na změny v krajině způsobené lidskou činností. Výstavu osmdesáti snímků doplní přednáška autora a několik projekcí jeho filmů. 

V CAMP se Edward Burtynsky představí české veřejnosti osobně vůbec poprvé. Hlavním poznávacím znakem jeho fotografií je kontrast mezi monumentalitou přeměňované krajiny a lidskou malostí. "Dosáhli jsme bezprecedentního okamžiku. Lidé v současnosti ovlivňují Zemi a geologické procesy více než všechny přírodní síly dohromady," konstatuje Burtynsky. 

"Výstavou a dokumentárním filmem Antropocén: Epocha člověka jsme chtěli zachytit dobu, v níž jsou hlavní příčinou trvalých globálních změn lidé. Při natáčení jsme navštívili šest ze sedmi kontinentů, 20 zemí a 43 různých lokací," vysvětlují tvůrci filmu Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky. Snímek získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava cenu za nejlepší svědectví o přírodě.

"Obvykle se v CAMP zaměřujeme zejména na výstavy, které prezentují budoucnost Prahy. Fotografická výstava Edwarda Burtynského však poukazuje na vliv a dopad lidského jednání na krajinu jako takovou. Právě udržitelnost přírody je jedním z témat, která v naší společnosti rezonují nejvíce. Jsem proto rád, že se Pražané nejen díky výstavě, ale i samotné přednášce Edwarda Burtynského budou moci o tématu dozvědět více," komentuje důležitost výstavy ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy Ondřej Boháč.

Výstava potrvá poměrně krátkou dobu, a to od 12. do 24. listopadu.

Doprovodné akce

  • Úterý 12. listopadu (18.30): Edward Burtynsky - Master class (přednáška)
  • Středa 13. listopadu (19.00): Edward Burtynsky - Antropocén: Epocha člověka (projekce filmu)
  • Čtvrtek 14. listopadu (19.00): Reflexe antropocénu (diskuse)
  • Pátek 15. listopadu (19.00): Edward Burtynsky - Watermark (projekce filmu)
  • Pátek 22. listopadu (19.00): Edward Burtynsky - Manufactured Landscapes (projekce filmu)
  • Sobota 23. listopadu (19.00): Edward Burtynsky - Watermark (projekce filmu)
  • Neděle 24. listopadu (19.00): Edward Burtynsky - Manufactured Landscapes (projekce filmu)
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy