Dvanáct nejlepších fotek architektury. Tito fotografové budou bojovat o světový titul

Druhý díl seriálu o finalistech jedné z nejprestižnějších světových fotosoutěží. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Connor Henderson (Austrálie): Odraz ve východu na Tokyo Plaza. Finalista v kategorii Open - Architektura.
Daniel Portch (Velká Británie): Na vlně. Finalista v kategorii Open - Architektura.
Jennifer Bin (Kanada): Tangshan. Finalistka v kategorii Open - Architektura.
Christopher Madden (Velká Británie): Vidím světlo I. Finalista v kategorii Open - Architektura.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
6. 2. 2019 18:00
Mohutná přehradní hráz, východ na náměstí nebo obyčejná cihlová zeď. I takový může být námět nejlepší fotky architektury na světě. Více totiž záleží na tom, jak je motiv vyfotografován, než na motivu samotném. Ukazuje to výběr finalistů v kategorii architektura (jednotlivé snímky) na prestižní světové fotografické soutěži Sony World Photography Awards, přirovnávané k fotografickým Oscarům. V galerii najdete všechny snímky aspirující na vítězství.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně představíme všechny snímky nominované na vítězství v kategoriích architektura, kultura, krajinářská fotografie, kreativní tvorba, pohyb, portrét, zátiší, street fotografie, cestování a příroda. 

V jedné z nejprestižnějších světových soutěží mají svého zástupce i čeští fotografové - konkrétně jde o Martina Stranku, který je nominován v kategorii kreativní fotografie. S jakými snímky se utká o vítězství, jsme informovali v prvním díle seriálu.

Letošní rok byl pro pořadatele soutěže rekordní, přihlášeno bylo 326 tisíc fotografií od autorů ze 196 zemí světa. Vítězové v kategoriích, kde se hodnotí jednotlivé snímky, budou vyhlášeni 26. února.

Kromě toho má soutěž ještě druhou část, zaměřenou na fotoseriály (je označována jako Professional, zatímco soutěž jednotlivých snímků nese název Open). Její finalisté budou oznámeni 26. března, vítězové pak na slavnostním předávání cen 17. dubna.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích postoupily do finále. Toto je druhý díl seriálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy