reklama
 
 

Donald Trump za dveřmi. Czech Photo vyhlásilo fotku měsíce, pořídil ji Roman Vondrouš

29. 4. 2019 15:22
Novinářskou fotografií měsíce března se stal záběr amerického prezidenta Donalda Trumpa, který pořídil fotograf ČTK Roman Vondrouš. Snímek měsíce vyhlašuje pravidelně společnost Czech Photo, která pořádá soutěž Czech Press Photo.

"Fotografie vznikla při pracovní cestě českého premiéra Andreje Babiše po Spojených státech, která ve Washingtonu vyvrcholila setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. A právě odtud pochází i tento snímek. Fotografovat v Bílém domě se nepoštěstí každý den, a tak se musím přiznat, že jsem cítil jistou nervozitu, jak celá akce dopadne," říká fotograf Roman Vondrouš.

A jak snímek vlastně vznikl? "Prostředí to pro mě bylo neznámé, proto jsem si předem hledal na internetu fotografie z jiných státnických návštěv. Profesní zkušenosti mi ale napovídaly, že všechno bude beztak trochu jinak," říká fotograf a přiznává, že jeho předpoklad se vyplnil. "Mylně jsem doufal, že nás na place při focení bude jen několik. Vždyť koho by v Americe zajímala návštěva premiéra z Česka? Z omylu jsem byl vyveden hned ve chvíli, kdy se nás na malém místě tísnilo několik desítek fotografů, kameramanů a novinářů," vysvětluje. 

Po tradiční strkanici, kterou moc dobře zná i z různých akcí v Česku, zaujal fotograf pozici a vyčkával na příjezd limuzíny. Vystoupil z ní premiér Babiš s manželkou Monikou.

"V tom momentu jsem mezi stále pootevřenými dveřmi auta uviděl i Donalda Trumpa, který jen před pár vteřinami vyšel z Bílého domu, aby se s návštěvou přivítal. Začal boj o čas. Jakmile jsem si uvědomil, že je to skutečně on, zaostřil jsem a okamžitě zhotovil sekvenci čtyř rychlých záběrů, než se dveře u auta definitivně zavřely," popisuje Roman Vondrouš.

V tu chvíli si uvědomoval, že nejde jen o pouhý všední záběr, který se povede udělat na počkání. 

"O to víc jsem pak s velkou zvědavostí a napětím listoval na displeji fotoaparátu, jestli v něm najdu alespoň jedno ostré políčko. Našel. Mé počáteční obavy, že si nezvolím vhodné místo, se nenaplnily. Ale jak moc dobře kolegové fotoreportéři vědí, při takové situaci musíte mít i notnou dávku štěstí. Jsem rád, že sem si ji vybral právě v Bílém domě," konstatoval fotograf.

Roman Vondrouš se narodil v roce 1975 v Pardubicích, absolvoval magisterský program Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Nyní na stejné univerzitě pokračuje jako doktorand. Pracuje již řadu let jako fotoreportér České tiskové kanceláře. Je laureátem první ceny v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo 2013 v kategorii Sport a několikanásobným držitelem ocenění v národní soutěži Czech Press Photo."

autor: Foto | 29. 4. 2019 15:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama