Den s Czech Press Photo v Národním muzeu chce pomoci Ukrajině

Foto
8. 4. 2022 13:31
Czech Press Photo pořádá v sobotu 9. dubna v pražském Národním muzeu cyklus fotografických přednášek, komentovaných prohlídek a doprovodných workshopů. Výtěžek ze vstupného bude poslán na pomoc Ukrajině. Mezi přednášejícími budou i fotoreportéři Jakub Plíhal z Aktuálně.cz a Lukáš Bíba z Hospodářských novin.
Czech Press Photo 2022
Czech Press Photo 2022 | Foto: Dan Materna, Czech Photo

"Válka na Ukrajině nás velmi zasáhla. Okamžitě jsme se rozhodli alespoň symbolicky Ukrajině pomoci. Zároveň jsme požádali fotografy, kteří pracovali přímo na Ukrajině nebo fotografovali uprchlickou krizi, aby se s námi během Dne s Czech Press Photo podělili o své fotografie i jejich příběhy," říká manažer soutěže Czech Press Photo Dan Materna.

Program je naplánovaný na sobotu 9. dubna od 10 do 18 hodin. Přednášky jsou koncipované na dvacet minut a poté následuje čas na diskusi s autorem. Komentované prohlídky zaberou necelou hodinu. 

Program akce:

  • 10:00 Autorská prezentace Michala Turka (Mafra) - Czech Photo Junior a fotografování uprchlické krize.
  • 11:00 Komentovaná prohlídka výstavy s Veronikou Souralovou, Danem Maternou a předsedou poroty CPP Petrem Mlchem.
  • 12:00 Autorská prezentace Barbory Reichové (ČOV) - Jak se fotografují olympijské hry
  • 12:45 Autorská prezentace Romana Vondrouše (ČTK) - Práce fotoreportéra
  • 13:30 Komentovaná prohlídka výstavy s Veronikou Souralovou, Danem Maternou a předsedou poroty CPP Petrem Mlchem
  • 14:30 Autorská prezentace Davida Neffa (Seznam Zprávy) - O dokumentování války na Ukrajině
  • 15:15 Autorská prezentace Jakuba Plíhala (Aktuálně.cz, Economia) - O dokumentování války na Ukrajině.
  • 16:00 Autorská prezentace Petra Topiče (Mafra) - Jak získat titul Fotografie roku.
  • 16:45 Autorská prezentace Lukáše Bíby (HN, Economia) - Jak se fotografuje covid-19.

Další informace najdete na www.czechphoto.org.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Teploty poprvé pokořily tropickou třicítku, na jihu Moravy bylo přes 31 stupňů

Česko dnes zažilo první tropický den letošního roku, kdy teploty vystoupají alespoň na 30 stupňů Celsia. Nejvíc naměřili v Kuchařovicích na jihu Moravy, kde bylo 31,1 stupně. Tropické počasí panovalo také v Plzni, Českých Budějovicích, Praze a v dalších městech a obcích. Teplotní rekordy padly zhruba na třetině stanic, které měří alespoň 30 let, uvedl Český hydrometeorologický ústav na facebooku. Blížící se studená fronta ale vedra posledních dní ukončí a v nejbližší době se tropické teploty nečekají.

Loni meteorologové zaznamenali první tropický den o deset dní dní dříve, 10. května, předloni zase až 13. června a třeba v roce 2018 už 3. května.

Nejčastěji dnes padaly teplotní rekordy z 20. května roku 1979. Je to příklad Kuchařovic nebo Českých Budějovicích, kde bylo 30,8 stupně Celsia, zatímco maximum před 43 lety mělo hodnotu 29,2 stupně Celsia. V Havlíčkově Brodě sice teplota zůstala pod tropickou třicítkou, přesto tam překonali teplotní rekord z roku 1924. Meteorologové tam naměřili 29,4 stupně Celsia, o stupeň víc než před 98 lety.

V Plzeňském kraji bylo odpoledne nejtepleji v Plzni - Bolevci. Přístroje tam ukázaly 30,9 stupně Celsia, což je o jednu desetinu stupně víc, než byl dosavadní rekord stanice z roku 1979, řekl ČTK Pavel Kopeček z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na dalších stanicích západních Čech se teploty přes hranici 30 stupňů nedostaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy