Dávná Paříž na fotkách: Pohled do ulic i do bytů v době, kdy stavěli Sacré Coeur

Dávná Paříž na fotkách: Pohled do ulic i do bytů v době, kdy stavěli Sacré Coeur
Jak vypadala Paříž v době, kdy se stavěla slavná bazilika Sacré Coeur na Montmartru (nyní jedno z největších turistických lákadel v Paříži)? Ukazuje to fotogalerie sestavená ze starých snímků, které nedávno zveřejnilo několik pařížských muzeí. Tato fotografie je z roku 1895 a jejím autorem je E. Gaillard.
Kočár na bulváru Champs-Elysées (1898). Autorem snímku je Eugene Atget, jeden z legendárních pařížských fotografů na přelomu 19. a 20. století. Jeho tvorba ovlivnila řadu dalších světoznámých autorů. Většina snímků v této galerii pochází právě od Atgeta.
Větrný mlýn Moulin de la Galette na Montmartru. Kdysi zde býval známý kabaret. Mlýn se objevil na slavných obrazech od Augusta Renoira, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa či Henriho de Toulouse-Lautreca. Přesněji nedatovaný snímek je z přelomu 19. a 20. století.
Prodavač nápojů na nábřeží (nedatováno).
Foto: Eugene Atget, CC0, Paris Musées / Musée Carnavalet
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
31. 1. 2020 6:01
Skupina pařížských muzeí před časem zveřejnila na webu přes 150 tisíc volně dostupných výtvarných děl a fotografií z jejich zdigitalizovaných sbírek. Jsou mezi nimi nejen práce slavných malířů, ale také zhruba šest tisíc snímků legendárního pařížského fotografa Eugena Atgeta, který se silně zapsal do dějin umění. Pojďte se podívat na Paříž na přelomu 19. a 20. století jeho očima.

Skupina čtrnácti pařížských muzeí zveřejnila desetitisíce výtvarných děl a fotografií na stránce parismuseescollections.paris.fr/. Prošli jsme tam všechny dostupné Atgetovy snímky a sestavili z několika vybraných záběrů fotogalerii, která ukazuje, jak vypadala Paříž v době, kdy se stavěla dnes světoznámá bazilika Sacré Coeur na Montmartru.

Atgetovy fotografie jsme doplnili několika snímky fotografa E. Gaillarda (jeho celé křestní jméno v dokumentaci uvedeno není).  

Francouz Eugène Atget (1857-1927) se v Paříži usadil v devadesátých letech 19. století. Začal fotografovat město a stalo se to zdrojem jeho příjmů. Své snímky prodával umělcům v nedaleké čtvrti Montparnasse. Jak uvádí Wikipedie, inzeroval své fotografie jako "dokumenty pro umělce", protože v té době bylo běžným zvykem, že malíři malovali obrazy na základě fotografických předloh.

Atget pořídil celkem asi deset tisíc fotografií francouzské metropole. Velkou část z nich vytvořil přímo pro město Paříž nebo pro tamní muzeum Carnavalet. Snímky dokumentovaly místní stavby, umělecká díla a památky. 

Atgetovy fotografie přitahovaly pozornost známých malířů, jako byl Man Ray, André Derain, Henri Matisse či Pablo Picasso. Výrazně také ovlivnily surrealistické umění.

(Snímky ve fotogalerii jsme sjednotili do jednoho barevného tónu, původně se jedná o naskenované dokumenty, které mají různý stupeň barevného tónování či zažloutnutí.)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy