Dávná Paříž na fotkách: Pohled do ulic i do bytů v době, kdy stavěli Sacré Coeur

Dávná Paříž na fotkách: Pohled do ulic i do bytů v době, kdy stavěli Sacré Coeur
Jak vypadala Paříž v době, kdy se stavěla slavná bazilika Sacré Coeur na Montmartru (nyní jedno z největších turistických lákadel v Paříži)? Ukazuje to fotogalerie sestavená ze starých snímků, které nedávno zveřejnilo několik pařížských muzeí. Tato fotografie je z roku 1895 a jejím autorem je E. Gaillard.
Kočár na bulváru Champs-Elysées (1898). Autorem snímku je Eugene Atget, jeden z legendárních pařížských fotografů na přelomu 19. a 20. století. Jeho tvorba ovlivnila řadu dalších světoznámých autorů. Většina snímků v této galerii pochází právě od Atgeta.
Větrný mlýn Moulin de la Galette na Montmartru. Kdysi zde býval známý kabaret. Mlýn se objevil na slavných obrazech od Augusta Renoira, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa či Henriho de Toulouse-Lautreca. Přesněji nedatovaný snímek je z přelomu 19. a 20. století.
Prodavač nápojů na nábřeží (nedatováno).
Foto: Eugene Atget, CC0, Paris Musées / Musée Carnavalet
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
31. 1. 2020 6:01
Skupina pařížských muzeí před časem zveřejnila na webu přes 150 tisíc volně dostupných výtvarných děl a fotografií z jejich zdigitalizovaných sbírek. Jsou mezi nimi nejen práce slavných malířů, ale také zhruba šest tisíc snímků legendárního pařížského fotografa Eugena Atgeta, který se silně zapsal do dějin umění. Pojďte se podívat na Paříž na přelomu 19. a 20. století jeho očima.

Skupina čtrnácti pařížských muzeí zveřejnila desetitisíce výtvarných děl a fotografií na stránce parismuseescollections.paris.fr/. Prošli jsme tam všechny dostupné Atgetovy snímky a sestavili z několika vybraných záběrů fotogalerii, která ukazuje, jak vypadala Paříž v době, kdy se stavěla dnes světoznámá bazilika Sacré Coeur na Montmartru.

Atgetovy fotografie jsme doplnili několika snímky fotografa E. Gaillarda (jeho celé křestní jméno v dokumentaci uvedeno není).  

Francouz Eugène Atget (1857-1927) se v Paříži usadil v devadesátých letech 19. století. Začal fotografovat město a stalo se to zdrojem jeho příjmů. Své snímky prodával umělcům v nedaleké čtvrti Montparnasse. Jak uvádí Wikipedie, inzeroval své fotografie jako "dokumenty pro umělce", protože v té době bylo běžným zvykem, že malíři malovali obrazy na základě fotografických předloh.

Atget pořídil celkem asi deset tisíc fotografií francouzské metropole. Velkou část z nich vytvořil přímo pro město Paříž nebo pro tamní muzeum Carnavalet. Snímky dokumentovaly místní stavby, umělecká díla a památky. 

Atgetovy fotografie přitahovaly pozornost známých malířů, jako byl Man Ray, André Derain, Henri Matisse či Pablo Picasso. Výrazně také ovlivnily surrealistické umění.

(Snímky ve fotogalerii jsme sjednotili do jednoho barevného tónu, původně se jedná o naskenované dokumenty, které mají různý stupeň barevného tónování či zažloutnutí.)

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy