Taková byla Indie v roce 1900: Vládní slon, chrámové tanečnice a další unikátní fotky

Taková byla Indie v roce 1900: Vládní slon, chrámové tanečnice a další unikátní fotky
Panč Mahal je palác ve městě Fatehpur Sikrí v indickém státě Uttarpradéš. S výškou 21 m se jedná o jednu z nejvyšších staveb v dané lokalitě. Je památkově chráněná. Název odkazuje na číslovku pět v hindštině a počet poschodí, které budova má.
Byla to doba, kdy jste ještě v ulicích indických měst nepotkávali vládní limuzíny, ale honosně vyzdobené vládní slony. Více než 120 let staré unikátní barevné fotografie svědčí o tom, že svět se od té doby opravdu hodně změnil. Některé věci však přesto zůstávají takřka neměnné. Patří k nim třeba krása monumentálního pomníku Tádž Mahal (na snímku). Pojďte se podívat ve fotogalerii.
Přístav v Kalkatě.
Chrámové tanečnice na jihu Indie.
Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
27. 9. 2021 6:00
Byla to doba, kdy jste ještě v ulicích indických měst nepotkávali vládní limuzíny, ale honosně vyzdobené vládní slony. Více než 120 let staré unikátní barevné fotografie svědčí o tom, že svět se od té doby opravdu hodně změnil. Některé věci však přesto zůstávají takřka neměnné. Patří k nim třeba krása monumentálního pomníku Tádž Mahal. Pojďte se podívat ve fotogalerii.

V letech 1890 až 1910 vznikly po celém světě tisíce barevných pohlednic, které dodneška vyprávějí o tehdejší době. Fotografové, kteří je pořizovali, byli mistry svého oboru. Je potřeba si uvědomit, že na konci 19. století byla fotografie ještě v počátcích a fotilo se většinou jen černobíle. Oni však pomocí techniky fotochromových tisků dokázali dodávat barevné snímky. Jejich fotografie získaly úžasné barvy až díky ručnímu kolorování, ale byl to oblíbený postup, zvláště při výrobě pohlednic.

Obrázky v dnešní fotogalerii ukazují podobu Indie před více než 120 lety a jsou velmi zajímavé i tím, že poměrně hodně z nich zachycuje život v ulicích. To pro fotochromové tisky není úplně typické, fotografové tehdy mnohem častěji pořizovali zcela statické záběry architektury nebo krajiny. Expozice snímku totiž mohla trvat i několik vteřin a každý pohyb mohl vést k tomu, že fotografované osoby budou na snímku rozmazané.

Záběry z Indie, Srí Lanky a ze Singapuru pocházejí z archivu americké společnosti Detroit Publishing Company, která se na tisk pohlednic specializovala a měla k dispozici několik tisíc obrázků téměř z celého světa. Rozsáhlý archiv unikátních fotochromů později převzala knihovna amerického Kongresu (Library of Congress).

Díky tomu se fotografie dochovaly do dnešních dnů a my můžeme obdivovat, jak to tehdy v Indii vypadalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 1 hodinou

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 1 hodinou

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy