Fotografické básně reportéra Davida Macháčka. Kniha je přináší den po dni

Foto: David Macháček
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
19. 12. 2019 9:01
Už několik let pořizuje reportér a fotograf David Macháček svůj poetický fotografický deník. Zaznamenává běžné i mimořádné momenty a obrazy, se kterými se setkává. I když mají poezii samy o sobě, doprovází je vždy krátkou veršovanou asociací. Výběr ze svých fotografických poznámek shrnul v knize Den po dni.

Davida Macháčka mnoho lidí zná jako investigativního reportéra, ať už z velkých českých zpravodajských deníků, nebo z jeho působení v pořadu Reportéři ČT. Zároveň je to však také výborný fotograf, který s ohromným zápalem zaznamenává momenty každodenního života.

Jeho poetické obrazy doprovázené krátkými verši si našly velkou skupinu fanoušků na sociálních sítích (sledovat ho můžete např. na Facebooku). A tak nepřekvapuje, že se David Macháček rozhodl výběr ze svého fotografického deníku vydat knižně. 

Se sociálními sítěmi má také zrod knihy mnoho společného. "Řekl jsem si, že dám na Facebook výzvu: pokud se sejde více než 300 lidí, kteří by chtěli knihu a přispěli by dopředu na její vznik, vydám ji," říká fotograf. Sešlo se jich podstatně více, takže kniha mohla vyjít. Bez toho, aby autor musel rozbíhat kampaň na crowdfundingových serverech, jako je třeba Startovač nebo HitHit. 

David Macháček na fotografii Lucie Zeibich
David Macháček na fotografii Lucie Zeibich | Foto: Lucie Zeibich

Vznikla tak fotografická publikace Den po dni, vydaná v nakladatelství Zeď. "Z nekonečného toku miliard facebookových statusů, které tvoří bezednou propast současného dění, vystupují denní posty Davida Macháčka už na první pohled. Bijí do očí, tak trochu jako zprávy ze starého světa. Fotografie doplněná krátkým veršem, předpřipravené náznaky nostalgie, která začíná ve vteřině, kdy se fotografie zamilovala do textu a slovo přimklo k obrazu," píše v úvodu knihy publicista a filozof Petr Fischer a zdůrazňuje, že kniha není jen hrou obrazů a slov, ale pomáhá čtenáři odhalovat v realitě nové a nepoznané světy.

Fotografický deník Davida Macháčka není z těch knih, které je potřeba přečíst najednou. Čtenář se k němu může dlouho vracet, protože jeden nebo dva obrazy s veršem často vydají za několik stran románu. Není podstatné, kde knihu otevřete, ani jestli jste už danou stránku viděli a četli. Snímky vzbuzují asociace (ty své u nich David Macháček zaznamenal ve verších), a proto v nich čtenář může nacházet stále něco nového.

David Macháček: Den po dni
David Macháček: Den po dni | Foto: David Macháček

"Z hlubin současné nevšímavosti loví kultivované obrazy, které sice většina z nás každodenně vidí, ale nevnímáme je," píše o Macháčkově tvorbě v doslovu knihy sociolog a fotograf Jiří Siostrzonek.  

Publikace vznikla jako výběr z každodenních fotografických zápisků. Formu zápisníku připomíná záměrně i přebal a formát knihy. "Chtěl jsem, aby vypadala jako notes nebo deník, do kterého si zapisujeme poznámky," říká David Macháček. 

Deníkové formě odpovídá i výběr fotografií, který klade velký důraz na autentičnost a na to, aby si kniha zachovala ducha, kterého mají Macháčkovy každodenně zveřejňované posty na sociálních sítích.

O knize:

David Macháček: Den po dni. 200 stran, doporučená cena 349 Kč. Vydalo nakladatelství Zeď, 2019. Kniha je v běžném prodeji, distributorem je Kosmas.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy