Cirkus v rouškách. Nejlepší fotky kultury nominované na Czech Press Photo

Cirkus v rouškách. Nejlepší fotky kultury nominované na Czech Press Photo
David W. Černý (Reuters) - Cirk La Putyka během omezeného vycházení. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Kultura.
Zdeněk Dvořák - Humberto pod rouškou. Humberto je jediný cirkus, který čekal měsíc na štaci a doufal, že se situace změní k lepšímu. Ostatní zůstaly ve svých zimovištích. Nouzový stav zastihl cirkus Humberto těsně poté, co postavil v Brně svůj stan. Nestihl však odehrát ani jediné představení. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Kultura.
Zdeněk Dvořák - Humberto pod rouškou. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Kultura.
Matej Kalina (News and media holding) - V první linii. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Kultura.
Foto: Czech Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 11. 2020 20:00
Dvě ze tří nominací na nejlepší novinářské fotografie kultury zachycují cirkusy přizpůsobující se pandemii, třetí se věnuje představení divadla v Nitře pro zdravotníky z takzvané první linie. Podívejte se ve třetím díle seriálu na kompletní soubory snímků nominované na Czech Press Photo na ceny v kategorii Kultura.

Základní přehled nominací, který Aktuálně.cz přineslo ihned po jejich oznámení, si můžete projít v článku Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona. Nominované seriály snímků jsou tam představeny vždy dvěma ukázkami (v sérii bývá obvykle devět fotografií). V novém seriálu si tyto soubory budete moci postupně prohlédnout v plném počtu snímků tak, jak je jejich autoři do soutěže poslali.

Prvním nominovaným je David W. Černý z agentury Reuters, který fotografoval  Cirk La Putyka během omezeného vycházení. Členové umělecké skupiny vystupovali v ulicích Prahy, aby pobavili obyvatele, kterým vláda kvůli šíření koronaviru omezila možnosti trávení volného času.

Druhou nominaci získal Zdeněk Dvořák se souborem Humberto pod rouškou. "Humberto je jediný cirkus, který čekal měsíc na štaci a doufal, že se situace změní. Nouzový stav ho totiž zastihl těsně poté, co v Brně postavil stan. Nestihl však už odehrát ani jedno představení. Ostatní cirkusy zůstaly od začátku ve svých zimovištích," uvedl autor snímků.

Třetím nominovaným je Matej Kalina (News and media holding). Jeho fotografie nazvané V první linii zachycuje slovenské Divadlo Andreje Bagara v Nitře, které po první vlně pandemie odehrálo představení pro personál starající se o lidi zasažené nákazou. Na představení se přišli podívat zdravotníci a záchranáři z Nitranského kraje.

Mezinárodní porota hodnotila více než pět tisíc snímků od 288 autorů z Česka i Slovenska. Jednotlivé fotografie a fotoseriály se hodnotily dohromady (v některých dřívějších ročnících Czech Press Photo bývaly hodnoceny zvlášť).

Hlavní cena, tedy Fotografie roku, bude vyhlášena společně s výsledky v jednotlivých kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy