Sochař Róna, Andrej Babiš i Johnny Depp. Nejlepší portréty z Czech Press Photo

2. místo v kategorii Portrét: Martin Zeman, volný fotograf / Jazzmans (ukázka ze série snímků).
3. místo v kategorii Lidé, o kterých se mluví: Petr David Josek, AP / Johnny Depp na 55. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (ukázka ze série snímků).
3. místo v kategorii Portrét: Michal Sváček, Mafra, a.s. / Karel Dobrý, herec (jednotlivý snímek).
Druhý díl seriálu, který se vrací k soutěži Czech Press Photo, aby přiblížil nejlepší snímky v jednotlivých kategoriích, se zaměřuje na portrét a záběry lidí, o kterých se mluví. Autorem nejlepšího portrétu je Michael Tomeš z časopisu Intro, který fotografoval sochaře Jaroslava Rónu.
Tomáš Vocelka Foto, Tomáš Vocelka
8. 2. 2022 9:35
Třetí díl seriálu, který se vrací k soutěži Czech Press Photo, se zaměřuje na nejlepší portréty a na snímky lidí, "o kterých se mluví". Autorem vítězného portrétu je Michael Tomeš, který fotografoval sochaře Jaroslava Rónu pro časopis INTRO. Zlato v kategorii Lidé, o kterých se mluví, získal Petr Topič z Mafry, který pořídil sérii snímků Andreje Babiše.

Celkové vítěze všech kategorií v soutěži Czech Press Photo jsme již zveřejnili v článku Czech Press Photo zná vítěze, hlavní cenu získal snímek z vesnice zničené tornádem. Tam jsme se také podrobně věnovali kategoriím Reportáž a Umění a kultura, ve kterých byli oceněni fotografové vydavatelství Economia, pod něž patří Aktuálně.cz. Navázali jsme na něj představením vítězů v kategorii Sport v článku Fanoušci za plotem, kola a olympiáda. Nejlepší fotky sportu z Czech Press Photo.

V přehledu vítězů byl uveden vždy jeden ukázkový snímek z vítězných sérií, které bývají obvykle složeny z devíti fotografií. V seriálu představujeme kompletní série, které hodnotila porota. Tu vedl šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch a členy byli Jan Zátorský (Mafra), Alžběta Jungrová (400ASA), Adrian Evans (Panos Pictures), Sean Gallup (Getty Images).

První cenu za Portrét získal již zmíněný jednotlivý snímek Michaela Tomeše, vyfotografovaný pro časopis INTRO, zachycující sochaře Rónu. Druhé místo patří volnému fotografovi Martinu Zemanovi za sérii Jazzmans a bronz patří Michalovi Sváčkovi z Mafry za portrét herce Karla Dobrého.

Vítězem v kategorii Lidé, o kterých se mluví je Petr Topič z Mafry, autor série o volební kampani Andreje Babiše. Druhé místo obsadili Martin Hykl a Marek Pátek z CNC za snímek tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který v době koronavirového zákazu navštívil restauraci. Třetí příčka patří Petru Davidu Joskovi za sérii snímků herce Johnnyho Deppa.

Výsledky 27. ročníku Czech Press Photo byly vyhlášeny ve čtvrtek 20. ledna. V letošním ročníku soutěže bylo vypsáno osm fotografických kategorií. Soutěžilo 250 fotografů, kteří přihlásili přes čtyři tisíce fotografií.

Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií 27. ročníku soutěže Czech Press Photo v Národním muzeu v Praze je otevřena od 21. ledna 2022 a potrvá do konce května. Více informací o výstavě najdete na stránkách Czech Photo Centre.