Ať se kola točí. Cyklistika očima fotografů ulice - od závodníků po opraváře v Indii

Ať se kola točí. Cyklistika očima fotografů ulice - od závodníků po opraváře v Indii
Skupina Street Report, která dlouhodobě spolupracuje s rubrikou Foto na Aktuálně.cz, se zaměřuje na pouliční (nebo chcete-li street) fotografii. Zaměření skupiny potvrzuje i tato fotografie, jejíž autorkou je Hana Fialová.
Rostislav Horáček přinesl do soutěže ducha asijského pouličního života.
Ve Street reportu má své výrazné zastoupení i minimalistická street fotografie s důrazem na kompozici. Jejím představitelem je například Rostislav Kubánek.
U dalších finálových snímků už uvedeme jen jejich autory. Za tímto záběrem stojí Michal Hybl
Foto: Street Report
vot vot
29. 9. 2021 14:30
Česká fotografická skupina Street Report, čítající už přes 1600 členů, oslavila své čtvrté narozeniny tradiční velkou letní soutěží. Letos byla jejím tématem cyklistika a sešly se v ní snímky sportovní, dokument života v ulicích i cestovatelské záběry z Asie. Na vítěznou fotografii i další finálové snímky se můžete podívat ve fotogalerii.

Skupina Street Report, která dlouhodobě spolupracuje s rubrikou Foto na Aktuálně.cz, se zaměřuje na pouliční (nebo chcete-li street) fotografii. Velké letní soutěže se však z tohoto tematického rámce vždy záměrně vymykají a nechávají účastníkům mnohem větší prostor. Bylo to tak i letos, a tak mezi finálovými fotografiemi najdeme jak sportovní záběry, tak i klasickou street fotografii nebo cestovatelské snímky.

Vítězem letošní soutěže se stal Petr Tousek s dynamickým snímkem z cyklistického závodu. "Pro mě je to krásná výtvarně pojatá fotografie. Všechny ostatní skončily shodně jen malý kousíček na druhém místě," ohodnotil vítěze zakladatel Street Reportu a porotce soutěže Jan Jirkovský.

Street Report je zajímavým fenoménem české fotografické scény. Původně vznikl jako skupina na Facebooku. Dnes už však funguje do značné míry i jako klasický fotoklub, jehož účastníci se vcelku pravidelně scházejí nejen ve virtuálním světě, ale i v tom skutečném. Momentálně má Street Report přes 1600 členů a jsou mezi nimi jak amatérští fotografové, tak i řada profesionálů, které fotografování živí.  Mezi členy skupiny jsou i lidé, ověnčení tituly z různých prestižních soutěží Česku i v zahraničí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. V pátek to řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Firmy, u kterých má komise podezření z účasti na dalších kartelových dohodách, by měly návštěvu vyšetřovatelů očekávat už brzy, řekla Vestagerová. "A to bude jen začátek série razií, které plánujeme na příští měsíce - chápejte, že nemohu říct kdy nebo kde přesně to bude," řekla komisařka na konferenci, kterou v Římě zorganizoval italský antimonopolní úřad.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo 17 lidí

O život v pátek ráno přišlo 17 lidí a dalších devět utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva pro mimořádné události a mluvčí oblastní záchranné služby.

Informace o neštěstí, které se odehrálo v městečku Lesnoj v Rjazaňské oblasti, se od začátku rozcházely. Postupně rostl počet zraněných i mrtvých. Ministerstvo pro mimořádné události původně sdělilo, že zemřelo sedm lidí a deset utrpělo zranění, z toho jeden člověk vážná. Mimo to nebyl znám osud devíti osob. Hasiči po zlikvidování požáru z trosek zcela zničené budovy postupně vyprostili těla všech obětí, které zemřely na místě. Poslední podle agentury TASS až později odpoledne.

Předtím v popáleninovém centru oblastní metropole Rjazaně zemřel jeden z poraněných. Podle resuscitačního týmu, který muže transportoval, utrpěl popáleniny na 80 procentech povrchu těla.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "porušení technologického procesu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská média hlásí devátého mrtvého z řad migrantů na hranici s Běloruskem

Polská pohraniční stráž v pátek nalezla v pásmu u hranic s Běloruskem, ve kterém platí výjimečný stav, mrtvého muže. Jde o devátou smrt na polsko-běloruské hranici, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. "Dehydrovaní, hladoví, promrzlí uprchlíci, které denně nacházejí aktivisté mimo pásmo výjimečného stavu, hovoří o tom, že v pohraničních lesích je mrtvol více," napsal deník.

Policie se nyní snaží identifikovat mrtvého muže, jehož tělo našla hlídka pohraniční stráže u vsi Kuścińce v pohraničním pásmu. Mluvčí pohraniční stráže uvedla jen, že hlídka našla mrtvolu v lese. Policie zatím neví, kolik let mrtvému muži bylo a jaké byl národnosti.

Deník připomněl, že nedaleko od místa nynějšího nálezu objevil policejní vrtulník mrtvolu 24letého Syřana. Před dvěma dny potápěči vylovili z Bugu tělo 19letého Syřana. Jeho společník přežil a doplaval na polský břeh pohraniční řeky. Tvrdil, že do řeky je strčili běloruští pohraničníci. Ještě dříve bylo na polsko-běloruské hranici zaznamenáno nejméně šest úmrtí. Zemřel mimo jiné 16letý Iráčan.

Polské úřady jsou na informace o mrtvých migrantech skoupé, prokuratura tento týden vydala jen krátké komuniké o pitvě tří mužů ve věku od 20 do 40 let, kteří zemřeli pravděpodobně podchlazením. V Bělorusku, u hranic s Polskem, našla tamní pohraniční hlídka tělo mrtvé ženy, u které byla trojice dětí a dva dospělí. Ti podle Bělorusů vypověděli, že je Poláci se zbraní v ruce donutili vrátit se do Běloruska, přičemž museli odtáhnout mrtvou ženu.

Výjimečný stav v pohraničním pásmu byl prodloužen do počátku prosince. Zatím ani novináři, ani humanitární organizace nesmějí do pásma vstoupit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy