Cyklista rozvířil prach a fotograf Jan Kasl tušil, že to bude skvělý snímek

Foto
5. 12. 2019 17:00
Jan Kasl je špičkový fotograf, který se zaměřuje především na akční sporty. Letos se jeho snímek na soutěži Red Bull Illume dostal mezi šedesát nejlepších z celého světa. Fotografie přitom není nijak upravovaná ani oříznutá - je přesně v tom stavu, jak ji zaznamenal fotoaparát.
Vítězné snímky z fotografické soutěže Red Bull Illume 2019, zaměřené na extrémní sporty
Vítězné snímky z fotografické soutěže Red Bull Illume 2019, zaměřené na extrémní sporty | Foto: Red Bull Illume 2019

Finálovou účast spojenou s pozvánkou na velkolepé vyhlášení 20. listopadu v muzeu Lumen na vrcholu Kronplatzu v jižním Tyrolsku si Jan Kasl zajistil snímkem českého bikera Tomáše Slavíka v bikeparku Nevados de Chillán v Chile.

Do finále se dostal v kategorii Raw, ve které snímky nemohou být nijak postprodukčně upravovány, a dokonce ani oříznuty. Podle Kasla to symbolizuje čistotu řemesla. 

"Každé ráno jsme vstávali na východ slunce a jednou se stala naprosto úžasná věc. Tomáš v prvním průjezdu zvedl spoustu prachu do vzduchu, ten prach se dostal mezi stromy a vytvořil kulisu, přes kterou prosvěcovalo slunce," popsal Kasl vznik finálové fotografie.

"Do poslední chvíle vyhlášení jsme nevěděli, proti jakým snímkům vlastně stojíme. Proto bylo samotné odhalování dost překvapivé. Všechny fotky jsou samozřejmě skvělé, jejich kvalita je neskutečně vysoko. Až do konce jsem doufal, že by to mohlo klapnout, ale když jako poslední ukázali fotografii, která vyhrála, tak musím uznat, že je to naprostá bomba a vítězství si zaslouží," ocenil soupeře Jan Kasl.

Red Bull Illume je zřejmě nejprestižnější světová fotografická soutěž zaměřená na akční sporty. V poslední době se odehrávala jednou za tři roky. "Propracovat se do finále je samo o sobě úspěch. Pak už opravdu záleží na tom, trefit se do vkusu lidí, kteří jsou v porotě," říká Kasl. 

On sám už byl na slavnostním vyhlášení před třemi lety v Chicagu, kde si pochvaloval nejen kvalitu všech vystavených děl, ale i možnost potkat se s ostatními světovými fotografy, načerpat inspiraci a sdílet vědomosti.

"Vždycky mě to nakopne. Každý z fotografů má svůj osobitý styl a inspirativní pohled na tvoření konceptů. To mě a mou práci posouvá dál. Teď jsem opět ve stavu, kdy se nemohu dočkat, až vyrazím realizovat další z mnoha projektů, které mám v hlavě. Přesně před třemi lety, po finále v Chicagu, jsem odjížděl se stejnými myšlenkami, že to stojí za to, zapřemýšlet nad projektem, který bude stylově přesně pasovat do této soutěže."

 

Právě se děje

před 56 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy