40 fotek zvířat, které pobaví. Nejlepší humorné snímky divoké přírody roku 2017

V galerii si můžete prohlédnout všechny finálové fotografie ze soutěže, včetně vítězů a snímků oceněných čestným uznáním poroty.
Vítěz kategorie Pod hladinou: Troy Mayne, Facka
Čestné uznání: Jean Jacques Alcalay, Setkání
Finalista: Linda Oliver, Jasné gesto
Finalista: Graeme Guy, Oustsourcing kontroly bezpečnostních pásů
Foto: Olivier Colle, Comedy Wildlife Photography Awards 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
31. 12. 2017 11:07
Na první pohled je zábavná a legrační, má ovšem vážný cíl. Světová fotosoutěž humorných snímků zvířat Comedy Wildlife Photography Awards se snaží především pomáhat při záchraně ohrožených přírodních lokalit. Její pořadatelé se s Aktuálně.cz podělili o čtyřicet nejlepších snímků. Pojďte se pobavit.

Do letošního ročníku soutěže přišlo z celého světa přes 3500 fotografií. Utkaly se v pěti kategoriích: Na zemi, Pod hladinou, Ve vzduchu a Portfolio. Kromě nich byl také vyhlášen celkový vítěz, kterým se stal Tibor Kercz. Jeho fotoseriál zachycuje sovu sedící na větvi, která ztratila rovnováhu, zůstala viset hlavou dolů a snaží se znovu dostat na původní místo. 

V kategorii Ve vzduchu vyhrál John Threlfall s fotografií letících ptáků - jeden z nich vypadá, jako by měl proudový pohon. 

V kategorii Na zemi triumfoval Andrea Zampatti s obrázkem hlodavce, který se s euforickým výrazem houpá na stvolu květiny. 

V kategorii Pod hladinou pak získal první cenu Troy Mayne se záběrem želvy, která ploutví pohlavkuje kolem proplouvající rybu.

Nešlo přitom o malé ceny, celkový vítěz Tibor Kercz vyhrál safari do Keni. 

Soutěž Comedy Wildlife Photography Awards založili Tom Sullam and Paul Joynson-Hicks, aby upozornili na nutnost ochrany přírody. 

"Letos to byl opravdu velký úspěch, kvalita fotek v soutěži se rok od roku výrazně zvedá a stejně tak roste počet účastníků. Letos se zúčastnili fotografové z 86 zemí světa," uvedl Paul Joyunson-Hicks. "Jedním z mých osobních favoritů je snímek lišky, která si ulevuje do golfové jamky. Vím, že ve spoustě lidí vzbuzuje golf podobné pocity," konstatoval. 

Snímek celkového vítěze soutěže Tibora Kercze
Snímek celkového vítěze soutěže Tibora Kercze | Foto: Tibor Kercz, Comedy Wildlife Photography Awards 2017

Zakladatelé soutěže Paul Joynson-Hicks a Tom Sullam pocházejí oba z Tanzánie a snaží se přitáhnout pozornost k nutnosti chránit přírodu. "Žijeme v zemi, která má možná nejkrásnější divokou přírodu na světě. A chceme pomáhat tomu, aby zůstala zachována, zvláště když vidíme, jak destruktivní účinek na přírodu má počínání některých lidí," řekl Joynson-Hicks.

Zakladatelé soutěže říkají, že je jim bližší přitahovat pozornost k přírodě přes humor a pozitivní pocity než přes negativní emoce a obrazy trpících zvířat a zničené krajiny. 

Cílem soutěže je mimo jiné upozornit na mezinárodní nadaci The Born Free Foundation. Její práce je věnována ochraně divokých zvířat a jejich přirozeného prostředí. Snaží se také vysvětlovat, že zvířata nepatří do zoologických zahrad a cirkusů, ale do volné přírody. 

Peníze pro nadaci se snaží zajistit i dvě knihy, které letos vyšly v souvislosti se soutěží. Jmenují se 'Comedy Wildlife Photography Awards' a 'Wild and Crazy: Photos from the Comedy Wildlife Photography Awards'. Obě najdete v zahraničních internetových knihkupectvích, například na Amazonu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy