Fotoreportér Vondrouš získal jednu z cen v mezinárodní soutěži Pictures of the Year

ČTK ČTK
24. 2. 2021 17:43
Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš získal jednu z cen v soutěži Pictures of the Year International. Porotu zaujala jeho série snímků fanoušků Bohemians 1905 Praha, kteří kvůli omezením způsobeným pandemií covid-19 sledují zápasy svého fotbalového týmu z žebříků u zdi vršovického stadionu. Vondroušova série s názvem Loajální fanoušci v době covidu získala první cenu v kategorii Sport Action.
Fanoušek fotbalistů Bohemians 1905 Praha 15. prosince 2020 u zdi vršovického stadionu se štaflemi v rukách odchází po utkání.
Fanoušek fotbalistů Bohemians 1905 Praha 15. prosince 2020 u zdi vršovického stadionu se štaflemi v rukách odchází po utkání. | Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Fotožurnalistickou soutěž pořádá Missourská žurnalistická škola od roku 1944, bývá označována jako nejstarší mezinárodní soutěž novinářské a dokumentární fotografie na světě. Mezinárodní porota každý rok posuzuje přes 50 tisíc prací z více než 70 zemí. Během tří týdnů vybírá 240 oceněných v různých kategoriích, rozhodování poroty se vysílá v přímém přenosu na internetu. Vondrouš v této soutěži uspěl i v roce 2017, když získal druhou cenu se snímkem z Velké pardubické v kategorii Sport Action.

Fotoreportér Vondrouš patří k nejvíce oceňovaným českým fotožurnalistům na národní i mezinárodní úrovni. V roce 2013 zvítězil se sérií z Velké pardubické v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo v kategorii sportovních akcí. Loni za sérií snímků z dostihů, jež dokumentuje už 20 let, získal cenu Mezinárodní asociace sportovních novinářů. Stal se absolutním vítězem cen Czech Press Photo za rok 2020, jeho snímek Dezinfekce vybrala mezinárodní porota jako foto roku.

Vondrouš absolvoval Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, od roku 2005 pracuje v ČTK. Věnuje se i pedagogické činnosti, svou práci v tiskové agentuře kombinuje s volnou tvorbou. Do konce února je k vidění v galerii Czech Photo Center jeho výstava Fragmenty metropole, v níž svým osobitým barevným rukopisem zachytil život v pražských ulicích v době koronavirové pandemie. Ačkoliv je galerie kvůli proticovidovým opatřením zavřená, část snímků je vystavená v její výloze a je k vidění i na internetu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy