Česko z výšky pohledem fotografa Tomáše Vocelky a pilota Jiřího Pruši

Foto
1. 12. 2020 11:14
Už několik let fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka a pilot Jiří Pruša z magazínu Flying Revue vzlétají nad českou krajinu, aby zaznamenali její krásy i proměny. Fotografovali české hory, řeky, přehrady i průmyslovou krajinu severočeských uhelných dolů. V tomto článku najdete přehled všech fotogalerií, které v rámci společného projektu Aktuálně.cz a magazínu Flying Revue vznikly.
Meandry Vltavy nad Lipnem
Meandry Vltavy nad Lipnem | Foto: Tomáš Vocelka

"S pilotem Jiřím Prušou létáme fotit už tři roky. Naše expedice mají svůj systém - napřed jsme nafotografovali celou Vltavu od pramenů až k ústí do Labe. Pak jsme nafotili Berounku, teď už máme zdokumentovaný skoro celý tok Labe na českém území. Chybí nám už jen jeden úsek zhruba od Pardubic nahoru po Krkonoše," konstatuje fotograf Tomáš Vocelka.

Kromě plánovaných projektů zaměřených na řeky a jejich okolí společné lety Aktuálně.cz a magazínu Flying Revue občas reagují i na aktuální události. Vocelka s Prušou fotografovali z letadla například Jizerskou padesátku nebo uzavřené mezinárodní letiště na pražské Ruzyni v době první vlny koronavirové epidemie. "Během našich letů jsem z letadla pořídil už desetitisíce záběrů, použije se nakonec jen nepatrný zlomek," konstatuje fotograf Tomáš Vocelka.

Přehled fotogalerií z projektu Česko z nebe:

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy