reklama
 
 

Pět míst v Českém středohoří, kde pořídíte nádherné fotky. Malý průvodce krajem dávných sopek

6. 11. 2016 8:05
Z rovinaté, pečlivě obdělávané krajiny polí, remízků a sadů vystupují zajímavé vrcholy kuželovitých tvarů. Už na první pohled je patrné, že se jedná o sopečné pohoří. Dosud jde o oblast fotografy tak trochu opomíjenou. A neprávem. Je to velice malebný kraj, který nabízí nekonečné množství fotografických motivů i cílů pro výlety. Pojďte se přesvědčit.

České středohoří nabízí zcela ojedinělý ráz krajiny, která v České republice nemá obdoby, Už jen fakt, že se této oblasti přezdívá Zahrada Čech, napovídá, že je to velice malebný kraj. Následující místa vás o tom stoprocentně přesvědčí.

Raná (457 m) a její okolí

Bezlesý trojvrcholový masiv dominuje, společně se sousedními kuželovitými vrchy, Milešovskému středohoří. Jedná se bezesporu o jeden z nejzajímavějších vrcholů této části Českého středohoří, který pokrývají velice vzácné teplomilné stepní traviny (kavylová step).

Není tedy divu, že jihozápadní část hory je chráněna jako národní přírodní rezervace. Raná je také známá jako areál sportovního létání s letitou tradicí. Nejedná se sice o žádného horského velikána, ale i tak je z jednotlivých vrcholů překrásný výhled na Oblík, Srdov, Brník nebo Milou.

Plešivec (509 m)

Tento mohutně zalesněný vrchol nalezneme severně od obce Kamýk nedaleko Litoměřic. Jde o široký čedičový kužel, patřící do Verneřického středohoří.

Fotograf Daniel Řeřicha

Fotograf Daniel Řeřicha

Vrchní partie Plešivce je sice z větší části zalesněná, ale na severovýchodním a západním svahu jsou k vidění rozsáhlá suťová pole, tzv. „kamenná moře“.

Hlavní zajímavostí a také důvodem ochrany této lokality jsou ledové jámy na úpatí čedičových sutí. V dutinách mezi balvany se díky dokonalému utěsnění hromadí studený vzduch, který není schopen proudit, a tak se v jámách sníh a led udrží až do pozdního jara.

Bohužel fungování ledových jam bylo v minulosti částečně narušeno těžbou kamene. Neskutečně krásný pohled na okolní dominanty Českého středohoří (Milešovka, Kletečná, Lovoš, zřícenina hradu Kamýk, Košťálov, Hazmburk) určitě stojí za výšlap na Jordán či Ledový vrch, jak se také někdy Plešivci přezdívá.

Holý vrch (577 m)

Jedná se o relativně plochý čedičový vrchol Verneřické části Českého středohoří, který je známý výskytem několika druhů koniklece. Severní a západní část masivu je ukončena až deset metrů vysokými skalními čedičovými bloky, které připomínají hradby s cimbuřím, jiné zase menhiry – např. „učitel a žáci“. Nejvyšším bodem této přírodní rezervace je Lysá hora, odkud se otevírá opět krásný výhled na velkou část Českého středohoří.

Bobří soutěska (400 až 450 m)

Přibližně 2 km východně od obce Verneřice se Bobří potok zařezává do romantického údolí, kde díky členitému terénu a množství kamenů vytváří peřeje, kaskády a dva nádherné vodopády vysoké cca 2 a 6 metrů. Většina údolí Bobří soutěsky je zalesněná a roste zde mnoho vzácných květin.

Panská skála (597 m)

Dalším velice zajímavým místem jsou kamenné varhany s jedinečnou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče, které nalezneme mezi Kamenickým Šenovem a obcí Prácheň. Místní čedičové sloupce ve tvaru pěti nebo šestiúhelníku, dlouhé až 12 m, byly žádaným artiklem, a proto až do roku 1913 zde probíhala jejich těžba.

Vytěžená prohlubeň pod skalní stěnou se následně zaplnila vodou, čímž přímo pod masivem vzniklo romantické jezírko. Panská skála je chráněný geologický útvar, který zaujal i filmaře známé pohádky Pyšná princezna.

autor: Daniel Řeřicha | 6. 11. 2016 8:05

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama