Cenu za celoživotní přínos fotografii získala Mexičanka Graciela Iturbideová

Cenu za celoživotní přínos fotografii získala Mexičanka Graciela Iturbideová
Graciela Iturbideová: Snímek ze série Toulaví psi, Indie 1998
Graciela Iturbideová: Ozdoby, Oaxaca, 1995
Graciela Iturbideová: Žena anděl, Sonorská poušť, Mexiko 1979
Graciela Iturbideová: Nuestra Señora de las Iguanas, Mexiko, 1979
Foto: Graciela Iturbide, Sony World Photography Awards 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 3. 2021 17:31
Cenu za celoživotní přínos fotografii na soutěži Sony World Photography Awards, přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů, letos získala mexická fotografka Graciela Iturbideová. Zařadila se tak mezi další ikony současné světové fotografie, jako jsou William Eggleston, Mary Ellen Marková, Martin Parr, Candida Höferová nebo Nadav Kander, kteří toto ocenění získali v uplynulých letech.

"Jsem potěšena a poctěna, že jsem tuto cenu získala. Tento druh poděkování je pro mne velkou pobídkou k další práci. Všechno, co jsem po celý život fotografovala, mě velice duchovně naplňovalo a povzbuzovalo mě to k tomu, aby pokračovala ve své práci dál a dál," uvedla fotografka.

Iturbideová patří mezi nejdůležitější a nevlivnější latinskoamerické autory. Její fotografie, zároveň dokumentární i poetické, zachycují každodenní život v Mexiku, jeho kulturu, náboženské rituály i hluboké společenské rozpory a nerovnosti. K jejím inspiracím patří dílo takových fotografů, jako jsou Josef Koudelka, Henri Cartier-Bresson, Sebastiao Salgado nebo Álvarez Bravo.

Graciela Iturbideová se narodila v roce 1942 ve městě Mexico City v tradiční katolické rodině. Byla nejstarší ze 13 sourozenců. Když vyrůstala, obdivovala snímky, které pořídil její otec, nadšený amatérský fotograf.

Vdala se už ve dvaceti letech a v rychlém sledu porodila tři děti. Teprve v roce 1969, ve věku 27 let, se rozhodla začít studovat film na Mexické universitě. Zřejmě k tomu přispěl i otřes, který zažila po smrti své šestileté dcery Claudie. Právě během studia u Manuela Álvareze Brava se rozhodla, že obrátí svou pozornost k fotografii. Stala je jeho asistentkou a začala ho doprovázet na cestách napříč Mexikem.

Iturbideová fotografuje jako trpělivý a pečlivý pozorovatel a její snímky vyzařují lyriku a poezii nalezenou v každodenních okamžicích. Hlásí se k feminismu a k tomuto postoji ji přivedla i její práce - například ve vesnici Juchitán de Zaragoza, kde jsou ženy ekonomicky, politicky a sexuálně nezávislé. Právě tam pořídila svůj ikonický snímek Mujer Ángel (Žena anděl) v roce 1979. 

V roce 1978 byla pověřena Etnografickým archivem Národního institutu pro domorodé umění v Mexiku fotografováním domorodého obyvatelstva. Ve spolupráci s antropologem Luisem Barjauem se začlenila do komunity mexických indiánů Seri, učila se jejich zvyky a zaznamenávala jejich způsob života.

Výsledky jejich společné práce byly publikovány v roce 1981 v knize Los que viven en la arena (Ti, kteří žijí v písku). Zkušenosti, které zde Iturbideová získala, pak velmi ovlivnily její další kariéru a zejména to, že se zaměřila na podrobné zkoumání své země.

Ocenění Iturbideové na Sony World Photography Awards doprovodí i virtuální výstava 25 snímků z jejího díla. Bude zpřístupněna na webových stránkách Světové fotografické organizace od 15. dubna. Výběr sestavený umělkyní zdůrazňuje významné milníky a témata z její pětileté kariéry, včetně některých z jejích nejznámějších fotografií. 

Právě 15. dubna budou také vyhlášeni vítězové profesionální části soutěže Sony World Photography Awards 2021 a hlavní cena pro fotografa roku. 

 

Právě se děje

Další zprávy