reklama
 
 

Cenu pro osobnost české fotografie roku 2016 získal Jaroslav Kučera, autor cyklu Sudety

28. 4. 2017
Fotograf Jaroslav Kučera se stal Osobností české fotografie roku 2016. Cenu mu udělila Asociace profesionálních fotografů ČR. Ocenění za dlouhodobý přínos české fotografii získal krajinář Jiří Havel.

Již počtrnácté porota Asociace profesionálních fotografů ČR rozhodla o udělení tradičních hlavních cen "Osobnost české fotografie".

Ocenění Osobnost české fotografie za rok 2016 bylo uděleno Jaroslavu Kučerovi, který v roce 2016 uskutečnil několik úspěšných výstav a oslavil 70. narozeniny. Byl mimo jiné nominován i v další kategorii - za dlouhodobý přínos.

"Autor publikoval řadu vynikajících dokumentárních cyklů, které často syrově, ale přitom s velkou vizuální působivostí ukazovaly různé aspekty života v totalitní společnosti i při mnohdy nelehkém návratu ke svobodě. Na svém kontě má v roce 2016 řadu knih i autorských výstav, včetně velké retrospektivy na Pražském hradě," okomentovala porota své rozhodnutí.

Cenu za celoživotní přínos ovšem nakonec získal  Jiří Havel, který je legendou české krajinářské fotografie. Ten ve svých osmdesáti pěti letech vtipně poznamenal, že je skutečně rád, že se ocenění dožil a proto děkuje i svým genům.

"Hlavní doménou autora jsou obrazové publikace, jichž doposud vydal celkem dvacet tři. Po celý život je neúnavným propagátorem československé a české krajinářské fotografie, je zastoupen v řadě světových fotografických sbírek," uvedl Stanislav Pokorný z Asociace profesionálních fotografů.

Nově byly uděleny ceny:

Kalendář roku Jan Pohribný
Kniha roku Jiří Bartoš (retrospektivní kniha Jiří Bartoš - Fotografie)
Nejúspěšnější student Martin Vočadlo (hodnotí se výsledky v soutěži FETA-FEP)
Nejúspěšnější fotograf Oldřich Bubák (hodnotí se výsledky v soutěži FEP)

O fotografovi roku Jaroslavu Kučerovi si můžete přečíst zde:

autor: | 28. 4. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama