Pět věcí, kterými Lumix GH5 nadchne filmaře (2. část recenze fotoaparátu)

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 9. 2017 20:05
Panasonic Lumix GH5 je vysoce oceňovaný fotoaparát pro natáčení videa. Za své vlastnosti získal dokonce cenu EISA pro nejlepší video fotoaparát roku 2017. Pojďme se podívat na pět nejzajímavějších vlastností, kterými je pro filmaře tak přitažlivý.
Panasonic GH5
Panasonic GH5 | Foto: Shutterstock

V první části recenze jsme se zaměřili na fotografické vlastnosti a fotografování s Lumixem GH5. Nyní je čas na jeho filmařské schopnosti. A ty jsou takové, že jich většina fotografů vůbec nebude schopna využít. Zato filmaři budou s řadou z nich spokojeni. Má totiž mnoho vlastností, kterými se podobá poloprofesionálním a profesionálním filmařským kamerám.

A protože Lumix GH5 využívá mnoho amatérských i profesionálních filmařů, rozhodli jsme se vám vlastnosti tohoto fotoaparátu ukázat přímo na jejich práci.

Začněme tím, co je ještě schopen ocenit každý uživatel, včetně filmařských začátečníků:

1. Velmi dobrá stabilizace videa

Video natočené Lumixem GH5. Většina je natočena "z ruky", ve 4K (bylo použito také 1080p - 180fps). | Video: Ali Kubba, Youtube

Už předchozí model GH4 měl velmi dobrou stabilizaci, GH5 ji posunul ještě o kousek dále. S využitím pětiosé stabilizace, která kombinuje stabilizaci v těle fotoaparátu se stabilizací obrazu pomocí objektivu, se dá dosáhnout velmi pěkných neroztřesených záběrů i při filmování "z ruky". Ukazuje to i krátké video nad tímto textem.

2. Podpora anamorfických objektivů

Širokoúhlé video natočené s anamorfickým objektivem. | Video: Jsfilmz, Youtube

Druhá věc je už opravdu pro zapálené filmaře. GH5 si rozumí s filmovými anamorfickými objektivy. Takový objektiv dokáže jednoduše řečeno nahustit velmi širokoúhlý záběr na běžné obdélníkové políčko. Možná si někteří ještě vzpomenou, jak v době televizí s obrazovkami formátu 4:3 kdysi vypadaly některé filmy - postavy byly zvláštně hubené a natažené do výšky. Podobně filmuje anamorfický objektiv (více si můžete přečíst ve velmi přehledně napsaném článku na serveru Unitedfilm.cz) - obraz se pak samozřejmě zase "roztáhne" při zpracování videa. Když to řekneme zjednodušeně, tímto fotoaparátem se dá točit i v takovém formátu, na jaký je člověk zvyklý z kina, a to s využitím celé plochy snímače.

3. Zpomalené záběry (při frekvenci 180 snímků za sekundu)

Zpomalený záběr (frekvence 180 snímků za sekundu). Natočeno ve Full HD, resamplováno na 4K. | Video: LensFace, Youtube

Další vlastností, kterou Panasonic připravil pro filmaře, je schopnost natáčet velmi zpomalené záběry. Pokud se točí ve Full HD, lze nastavit snímací frekvenci 180 snímků za sekundu. Pokud se video převede do běžné snímkové frekvence 24 obrázků za sekundu, získáme až 7,5násobně zpomalený záznam. Je potřeba podotknout, že to je mezi fotoaparáty zatím věc velmi ojedinělá.

4. Větší dynamický rozsah díky funkci  V-Log

Porovnání materiálu pořízeného s profilem V-Log a výsledného filmu po tzv. color gradingu. | Video: Osamu Hasegawa Films, Youtube, Osamu Hasegawa Films, Youtube

Za něco málo přes dva tisíce korun se dá do fotoaparátu dokoupit funkce V-Log. Ta umožňuje něco, čím by nepoučený uživatel nebyl nadšen - točit velmi šedivé a nekontrastní záběry. V-Log umožňuje zvýšit dynamický rozsah a zajistit, aby byly lépe prokreslené stíny i světla. Zkušeným filmařům pak dává mnohem širší možnosti v postprocessingu, tedy při dodatečných úpravách natočeného materiálu. Proč je funkce placená? Říká se, že je to proto, aby se k ní dostali pouze lidé, kteří vědí, proč ji potřebují, a tuší, jak ji používat.

5. Programovatelné přeostřování mezi třemi body

Lze předem zaostřit na tři různé body a pak mezi nimi snadno přeostřovat. | Video: Lumix Cameras, Youtube

Velmi zajímavou vlastností je také možnost zaostřit si fotoaparát na tři místa najednou, uložit je do paměti a pak mezi nimi snadno přeostřovat. Jak to funguje, si můžete prohlédnout na videu nad těmito řádky. 

A co nedostatky? Král temnot to není

Fotoaparáty se snímačem Micro 4/3, jako je Lumix GH5, mají oproti tzv. fullframům s větším snímačem jednu nevýhodu. Je jí slabší výkon za špatného osvětlení - projevuje se to vyšším digitálním šumem. Několik fotografů a filmařů, kteří s Lumixem GH5 pracují, se však v odpovědi na náš dotaz shodlo na tom, že při točení se dá využít citlivost až ISO 1600, a když není zbytí, tak jako krajní možnost i ISO 3200. A to nejsou nijak špatné hodnoty. Navíc lze tento nedostatek kompenzovat použitím vysoce světelných objektivů (ty o světelnosti f/0,95 nebo f/1,2 jsou drahé, ale například f/1,7 lze pořídit za velmi rozumnou cenu). 

Hlavní vlastnosti fotoaparátu:

  • 20Mpx snímač formátu Micro 4/3
  • Pětiosá stabilizace obrazu (spolupracuje stabilizace v těle přístroje a v objektivu) 
  • 4K video využívající celou šířku snímače 
  • Schopnost točit video o parametrech 4K/30p 10-bit 4:2:2
  • Full HD video s frekvencí až 180 snímků za sekundu, umožňující až 7,5násobně zpomalené záběry
  • Fotografování s frekvencí 9 snímků za sekundu s kontinuálním autofokusem
  • Dva sloty na paměťové karty 
  • Joystick pro určení místa, kam má fotoaparát ostřit 
  • Zabudované wi-fi, NFC and Bluetooth
  • Programovatelné zaostření na tři různé body 
  • Podpora waveform monitorů a vectorscope (vysvětlení zde)
  • Placený upgrade přinášející V-Log

Stručná videorecenze: Co se nám líbilo z pohledu fotografa?

Recenze fotoaparátu Lumix GH5
 

Právě se děje

Další zprávy