Čech tváří v tvář tygrům. Nejlepší jsou momenty, kdy zkoumají okolí, a tedy i vás, říká

Indičtí tygři pohledem fotografa Vladimíra Čecha
Vladimír Čech fotografuje indické tygry v jejich přirozeném prostředí.
Na posledních expedicích jsem měl dvě těla Canon, ale používal jsem jen jedno s mým oblíbeným objektivem 300mm, přibližuje fotograf techniku, se kterou pracuje.
„Rád bych v budoucnu přispěl svým dílem alespoň k pokusu o stabilizaci populace tygrů, jejich stavy jsou velmi nízké,“ říká fotograf.
K lehčím situacím patří pro fotografa ty, ve kterých tygr odpočívá.
Foto: Vladimír Čech ml.
Romana Marie Jokelová
29. 1. 2017 10:46
Pokud může, je fotograf Vladimír Čech ml. v Indii. Jeho vášní jsou tamní tygři. Snímky publikoval v řadě českých a zahraničních časopisů. A jako správný fotograf zvířat vám řekne: Nejlepší fotky vzniknou, když se na tygra díváte z úrovně jeho očí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, jak se tyto majestátní a nebezpečné šelmy fotí.

Jaká byla vaše cesta k fotografii?

Poměrně jednoduchá, po narození mého prvního synka Daniela v roce 2010 jsem si vypůjčil starší „mašinku“ na takové ty klasické fotky pro babičky a chytlo mě to. Vědomosti jsem do sebe nasával nejvíc skrz internet a zkušenosti od táty, který už procestoval s trochou nadsázky celý svět a má leccos „odfoceno“.

Kdy a jak se zrodila vášeň pro tygry?

Ve skutečnosti na tu otázku neumím moc dobře odpovědět – je to úžasné zvíře na první pohled a i za sklem, mřížemi nebo zdí můžete snadno vnímat jeho sílu. Pro mě je tygr prostě dokonalé stvoření.

A jak jsem se k nim dostal? Prakticky od malička jsem byl obklopen lidmi se silným vztahem ke zvířatům, které to táhlo do přírody. Bydleli jsme na vesnici a hodně času jsem trávil venku. Milion stejných snímků miminka mě donutilo uvažovat o změně tématu a zvířata pro mě byla jasnou volbou. Vracel jsem se do zoo, kde jsem se učil je fotit. Bylo to tehdy stylem pokus omyl.

Když jste si v roce 2013 plnil svůj sen a poprvé jel fotit tygry do Indie, napadlo vás, že by se z toho mohlo stát „poslání“?

Fotograf Vladimír Čech ml.

  • Fotografuje tygry ve volné přírodě
  • Od roku 2016 je ambasadorem značky Canon
  • Články a snímky publikuje v tuzemských i zahraničních magazínech, např. Příroda Wildlife, TravelFocus, 100+1, Koktejl, Wild Planet Photo Magazine, Anima Mundi apod.
  • Jeho snímky najdete také na osobních stránkách, na webu Tiger and me a na facebooku

Momentálně to za své poslání nepovažuji, ale sám cítím, že každým rokem můj rozhled roste. Ale je pravda, že bych rád v budoucnu přispěl svým dílem alespoň k pokusu o stabilizaci populace tygrů, jejich stavy jsou velmi nízké. Čas od času poskytnu některé své fotografie organizacím, které se záchranou tygrů cíleně zabývají, ale to v celkovém měřítku neznamená vůbec nic. Kdybych někdy mohl považovat své fotografování za poslání, bych byl opravdu šťastný.

Jak dlouho jste se na svou první cestu připravoval a co všechno se musel o tygrech a o fotografii naučit?

Upřímně, moje první cesta do Indie byla naprosto bezstarostná. S tátou jsme letěli tzv. pod taktovkou známého českého fotografa Vaška Šilhy, který tam nebyl poprvé. Co se mých fotografických příprav týče, měl jsem s sebou jedno tělo, objektiv 70–200mm, konvertor a dál už nic víc. A co se zjištěných informací o tygrech týče – věděl jsem jenom, že to bude náročné. Většina lidí – včetně táty – neměla přehnaná očekávání a pouze doufala. Bohužel jsme tenkrát moc štěstí neměli a domů se vrátili s pár snímky pořízenými na velikou vzdálenost. Možná tenhle fakt ve mně vyvolal posedlost udělat lepší fotky.

Vladimír Čech fotografuje indické tygry
Vladimír Čech fotografuje indické tygry | Foto: Vladimír Čech ml.

Člověk bez zkušeností si nejspíš představí, že odletí do Indie, najme si průvodce, vyjede do přírody, počká na vhodný okamžik a pak fotí. Ale ono to ve skutečnosti jistě nebude tak jednoduché, že?

Na první pohled se to tak může zdát, a dokonce je to i možné a velice snadné – myslím tím sebrat se, najmout si průvodce a vyjet do přírody. Tito cestovatelé ale v 99 procentech uvidí jen střípek z celé skládačky. Pokud jim ovšem stačí to místo jen navštívit, vidět a zažít, pak je to v pořádku. Já trávím hodně času „na síti“ sledováním situace v místě, kde se chystám tygry fotit, a alespoň jednou týdně chatuji se svým indickým přítelem (průvodcem), bez kterého by se úspěch jen tak nedostavil.

Je potřeba pro tyto expedice získávat nějaká povolení?

V naprosté většině národních parků v Indii, kde tygří žijí (nebo spíše přežívají), se dnes jezdí autem, chodit pěšky je zde zakázáno. Jako turista si potřebujete koupit vstupné, pronajmout auto s řidičem a k tomu automaticky nafasujete i průvodce, tzv. naturalistu, který s vámi bude jezdit a který by měl umět anglicky. Bohužel však nemáte kontrolou nad tím, kam v národním parku pojedete, takže se může stát, že vyrazíte do oblasti, kde se pohybuje jen jednou za čas jeden tygří samec. Rezervace je rozdělená na určité zóny a do jedné takové zóny může striktně omezený počet vozů. Toto je bohužel jedno z největších proti, které fotografování těchto šelem v Indii někdy přináší.

Tygr indický
Tygr indický | Foto: Vladimír Čech ml.

Člověk by si měl při plánování zarezervovat místo pro sebe v „prémiových“ zónách parku se značným předstihem a hlavně by měl vyrazit s člověkem, který to místo opravdu zná a dokáže tygra sám najít.

Nejlepší fotky jsem vyfotil na místě, kde jsme byli na dlouhou dobu jediní. V Indii existují desítky národních parků a rezervací a samozřejmě můžete mít štěstí; nebo to bude dokonce záměr a vyberete si předem to méně frekventované místo – tam však tygra s největší pravděpodobností buď neuvidíte vůbec, nebo hodně špatně – na fotografování to nebude. Ironií je, že takový ekoturismus pravděpodobně tygry v Indii drží naživu. Zároveň je ovšem širší světovou veřejností odsuzován.

Když se připravujete na expedici, jakou techniku s sebou berete a proč?

Malý slovník pro nefotografy

  • Fullframe - profesionální fotoaparát, jehož snímač je velký jako políčko kinofilmu u starých zrcadlovek
  • Konvertor - montuje se mezi tělo fotoaparátu a objektiv, prodlouží ohniskovou vzdálenost (objektiv pak více „přibližuje“)
  • Polarizační filtr - odstraňuje odlesky na vodní hladině a ztmavuje modrou oblohu
  • Bean bag - podložka pod fotoaparát, vypadá jako polštářek a funguje jako náhrada stativu.

Na posledních expedicích jsem měl sice dvě těla Canon, obě full frame, ale používal jsem jen jedno s mým oblíbeným objektivem 300mm. Dvě těla jsou pohodlnější a rychlejší v případě nečekané akce. Měnit objektivy se v Indii všeobecně nedoporučuje. Když zrovna nejsem zahalený oblakem rudého prachu, sem tam fotím s pomocí jednoho z konvertorů. Poměrně často využívám polarizační filtr – tygři milují vodu a v létě v ní nebo poblíž stráví klidně i celý den. A jelikož se fotí z auta, tak je nedílnou součástí výbavy i bean-bag, který je neustále po ruce, nepřekáží a svůj účel splní vždycky.

Na co všechno je potřeba se během fotografování tygrů soustředit?

Je potřeba obrnit se trpělivostí a nezabalit to hned po půlhodině čekání. Člověk musí vydržet. Výhoda čekání je v tom, že to hodně lidí vzdá a vy pak máte, když to klapne, tygra jen pro sebe.

Normálně ale většinu dne jezdíte, probodáváte pohledem džungli a posloucháte náznaky jeho přítomnosti – ostatní zvěř na něj upozorňuje, a když už ho máte konečně před sebou, je dobré vzrušením nejančit.

Tygr indický.
Tygr indický. | Foto: Vladimír Čech ml.

Pak je třeba dobře nasměrovat auto. Všechno se musí odehrát hodně rychle, protože nechcete přijít o momenty, kdy tygr vychází z džungle a zkoumá okolí, a tedy i vás! Musíte si najít ideální polohu pro focení, většinou se na autě dostat co možná nejníže, protože zvířata se nejlépe fotí z úrovně jejich očí. Takové obrázky hodnotím jako povedené, ale není jich moc. Většinou jen hádáte, kam tygr směřuje, jakým terénem půjde. Je to trošku loterie a o to je pak dobrý výsledek vzácnější. Pak jsou tu samozřejmě i daleko lehčí situace, a to když tygr odpočívá, ale v takové chvíli bude v jeho okolí nejspíš více očí a bude těžké něco vymýšlet. Tak tam většinou zůstanu a čekám na chvíli, kdy se tygr nabaží odpočinku a vyrazí dál.

Jaké máte s tygry plány do budoucna?

Plány mám obrovské, momentálně naprosto nereálné. Možná se zase posunu o trochu blíž k tomu poslání. Na světě existují desítky různých technik fotografování, popř. natáčení přírody a divokých zvířat. Trendy se strašně rychle mění a jen málo z nich je aplikovatelných na focení tygrů a kočkovitých šelem obecně. Chtěl bych trošku přibrzdit a zkusit to zase z jiného úhlu. S určitostí mohu říci, že nezůstane jen u tygrů. Čím dál tím více mě láká i to naše. To, co jsem předtím přehlížel, nebo na co nebyl čas.

 

Právě se děje

Další zprávy