Catherine Hylandová: Takový je nový život severokorejských emigrantů

Catherine Hylandová: Takový je nový život severokorejských emigrantů
Ukázky z dokumentu Catherine Hylandové, který popisuje nový život severokorejských emigrantů v komunitě v jiholondýnském New Maldenu.
Ukázky z dokumentu Catherine Hylandové, který popisuje nový život severokorejských emigrantů v komunitě v jiholondýnském New Maldenu.
Ukázky z dokumentu Catherine Hylandové, který popisuje nový život severokorejských emigrantů v komunitě v jiholondýnském New Maldenu.
Ukázky z dokumentu Catherine Hylandové, který popisuje nový život severokorejských emigrantů v komunitě v jiholondýnském New Maldenu.
Foto: LUMIX Stories for Change © Catherine Hyland
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 1. 2020 6:01
Britská fotografka Catherine Hylandová se ve svém novém projektu zaměřila na severokorejské emigranty, kteří našli nový domov v New Maldenu na předměstí Londýna. Právě tam se soustředila největší světová komunita uprchlíků před severokorejským režimem, nebereme-li v úvahu ty, kteří zůstali v Jižní Koreji. "Chtěla jsem zachytit jak pozitivní a povzbuzující tato komunita je," říká fotografka.

Hylandová se na své téma mohla důkladně soustředit i proto, že je mezi prvními třemi vítězi nového programu grantů Lumix Stories for Change, který vyhlásil prestižní magazín British Journal of Photography. První ročník grantu se zaměřil na téma lidské potřeby někam patřit a na téma inkluze. 

Fotografka a kameramanka mohla díky grantu a za podpory charitativní organizace ​Connect: North Korea strávit několik měsíců v severokorejské komunitě v New Maldenu a dokumentovat životy a rituály tamních lidí.

Účastnila se tradičních tanců, nácviku sborového zpěvu, K-popových koncertů a dokonce i terapií smíchem. Nyní zveřejnila první část dokumentu, která se zaměřuje na severokorejské důchodce. V dalších dílech chce popisovat taneční K-popovou soutěž, umělce mezi severokorejskými emigranty a rituály související s jídlem.

"Chtěla jsem vytvořit něco, co by tuto komunitu zachytilo a popsalo takovou, jaká je - tedy pozitivní a povzbuzující. Nechtěla jsem vyprávět negativní příběh o jejich traumatech," říká Catherine Hylandová. 

Catherine Hylandová: The Traces Left Behind | Video: The Traces Left Behind. LUMIX Stories for Change © Catherine Hyland

"Když jsem na dokumentu pracovala, uvědomila jsem si, že my Evropané máme tendenci vnímat uprchlíky ze Severní Koreje skrze naši představu o tom, jak by se měli cítit. Myslíme si, že musí být ohromně traumatizovaní. Ale když se s nimi setkáte a mluvíte s nimi, není v nich hořkost ani vztek. Myslím, že když je člověk zdravý a šťastný, nakonec toho zvládne zpracovat opravdu hodně. A oni jsou zdraví a šťastní. Myslím, že je to i proto, že našli komunitu lidí, která se navzájem podporuje," říká Hylandová.

V rámci grantu dostala Hylandová k dispozici také nové plnoformátové bezzrcadlovky Lumix S1 a S1R. "Byl to první velký projekt, na kterém jsem pracovala s bezzrcadlovkou a byl to pro mě převratný zážitek," říká Hylandová. "Obvykle totiž utratím velkou část rozpočtu na zapůjčení profesionálních videokamer, jako jsou Red nebo Arri," říká a vysvětluje, že byla překvapena kvalitou výstupu z bezzrcadlovky. "Umožňuje to efektivněji využít peníze, které máte," konstatuje. 

První krátký film, který v rámci dokumentu natočila a zveřejnila, nabízí pohled na každodenní činnost Spolku korejských seniorů, jehož členové jsou ve věku mezi 55 a 94 lety. Připravují si společná jídla, sdílejí vzpomínky na domov, který museli opustit, a na tradiční rituály, ale také naděje na budoucnost v bezpečném a pečujícím prostředí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Aktualizováno před 59 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy