Jak tedy postupovat, pokud si chcete odnést ze zoo pěkné fotky? Pro začátek je dobré řídit se těmito radami, které jsou mnohokráte ověřené zkušenými fotografy:
1. Zmapujte si prostředí i zvířata
Pokud chcete ulovit zajímavé snímky, vyplatí se si zoologickou zahradu a její obyvatele předem zmapovat. Zjistíte, kdy je fotograficky vděčné krmení, která zvířata v jaký čas během dne opouští zázemí a kdy je v zoo největší klid. Víkendové davy nebo záplava školních výletníků během dopoledne všedního dne klid na fotografování příliš nedávají.
2. Počkejte si na počasí
Nemá cenu do zoo vyrážet za focením, když je venku šero. Počkejte si na dny, kdy je dostatek světla - které by ale zase nemělo být příliš ostré. Nejlepší tak bude přijít do zoo hned po otevření, případně začít fotit později odpoledne.
3. Hledejte neobvyklé obrazy
Využijte toho, když je ve výběhu více zvířat. Na první pohled můžete mít pocit, že se vám před objektivem motají, ale když snímku budete věnovat dostatek času, hlavní objekt na fotografii může doplnit další jedinec v pozadí. Nebo snímek "orámujte" třeba podhledem pod břichem jiného zvířete.
4. Zapomeňte na blesk
Nastavte si fotoaparát tak, aby se vám automaticky nespouštěl blesk. Jednak vám na velkou vzdálenost bude k ničemu, ale především s ním zvířata budete pouze děsit, takže budou mít spíš potřebu se před vámi ukrýt.
5. Zaměřte se na detaily
Fotografii stojícího slona už jste viděli milionkrát. Zkuste vytvářet umění, které se často schovává v detailech. U velkých zvířat, například u slona, zkuste vyfotit jeho oko nebo kůži. Na takové snímky (a po pravdě řečeno na většinu snímků zvířat v zoo) budete potřebovat teleobjektiv. Hodí se například ohnisková vzdálenost 70-300 mm (na akci Canon Zoom měli amatérští fotografové možnost vyzkoušet si mimo jiné třeba Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS II USM, který patří k těm cenově dostupnějším) nebo kompaktní fotoaparát s dostatečným zoomem, kterým si detail "přitáhnete".
6. Foťte z úrovně očí zvířete
Staňte se součástí prostředí zvířete alespoň na fotografii. Pomůže vám k tomu maximálně přirozený záběr, který získáte, když fotografujete z úrovně jeho očí. Samozřejmě za předpokladu, že to lze, což například u žirafy půjde jen těžko. V některých případech, hlavně tam, kde je dostatečně velký výběh, pak snímek bude působit, jako byste fotili v divočině.
7. Zbavte se bariér
Mezi vámi a zvířetem obvykle bude buď sklo, nebo mříž či pletivo. Co s tím? U skla pomůže jít co k němu co nejblíž, protože tím zmírníte odlesky. Těm zkušenějším pomůže, když na objektiv nasadí polarizační filtr. Při fotografování přes pletivo nebo mříž je dobré, když si nastavíte maximální přiblížení zoomu a ručně nastavíte nejmenší možné clonové číslo. Překážka mezi vámi a zvířetem tak na snímku téměř zmizí.
8. Ostřete na oko
Toto je naprosto zásadní rada nejen pro fotografování zvířat, ale například i pro portréty lidí. Při fotografování zvířete ostřete na oči, které by navíc měly být nasvětlené tak, aby v nich byl vidět odlesk.
A jedna rada navíc: ukládejte své snímky organizovaně
Když po návratu vyberete ty nejpovedenější snímky, kromě počítače je uložte i na vzdálené úložiště, kde budou v bezpečí, i když se váš počítač nebo externí disk rozbijí. Je jich celá řada, jedním z nich je například Irista, kam se vejde až 15 GB dat. Dají se však využít i úložiště, jako je například Google Disk, Dropbox a mnohá další podobná řešení.
Článek vznikl ve spolupráci s firmou Canon, doporučené rady, vycházející ze zkušeností vynikajících fotografů přírody, však samozřejmě fungují obecně.