Canon představil malou bezzrcadlovku. Nese jméno M100 a je určena pro začátečníky

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
29. 8. 2017 15:33
Canon poměrně dlouho čekal se svým vstupem do světa takzvaných bezzrcadlovek. Nakonec se rozhodl, že to má smysl, a postupně rozšiřuje nabídku. Teď právě přichází s amatérskou bezzrcadlovkou M100, která nahradí starší model M10.
Canon M100
Canon M100 | Foto: Tomáš Vocelka

Bezzrcadlovka M100 je stejně jako její sourozenci M3, M5 a M6 vybavena snímačem velikosti APS-C s rozlišením 24,2 megapixelu. Snímač je tedy stejně velký jako v amatérských a poloprofesionálních zrcadlovkách a poskytne samozřejmě i srovnatelnou obrazovou kvalitu. 

Představený model M100 míří především na začínající fotografy, kteří chtějí dosáhnout lepších výsledků, než umožňuje mobilní telefon. Tomuto určení odpovídá i velice jednoduché ovládání, většinou prostřednictvím dotykového displeje.

Ovládací prvky byly omezeny na minimum. Pro lidi, kteří přecházejí od focení mobilem, by to mělo být příjemné.
Ovládací prvky byly omezeny na minimum. Pro lidi, kteří přecházejí od focení mobilem, by to mělo být příjemné. | Foto: Tomáš Vocelka

Měli jsme možnost si přístroj osahat. Je velmi malý a lehký, na těle je jen málo ovládacích prvků (hodně tím připomíná levnější kompakty). Člověk, který chce bez velkých starostí přejít od mobilního telefonu k fotoaparátu, by měl být spokojen. Pokročilý fotograf, který je zvyklý řadu věcí nastavovat sám, bude své oblíbené funkce hledat trochu složitě - ale pro něj M100 určena není. Měl by se poohlédnout po vyšších modelech M5 a M6. 

Zaměření fotoaparátu by měla odpovídat i cena, která zatím ještě pro Českou republiku není přesně stanovena, ale bude se zřejmě pohybovat nepříliš vysoko nad desetitisícovou hranicí za tělo.

Canon M100 podobně jako jiné fotoaparáty v této cenové úrovni nemá hledáček, fotograf si musí vystačit s výklopným displejem. Nejvážnějšími konkurenty nového Canonu budou nejspíš modely Sony A5100 a Sony A6000. (Pokud se díváme na přístroje se stejně velkým snímačem a s obdobným rozlišením 24 megapixelů). První je určen spíše začátečníkům, druhý pokročilejším. Nikon bezzrcadlovku těchto parametrů nemá. V úvahu by přicházel snad ještě Fujifilm X-A3. 

A jaké budou další novinky od Canonu?

Firma podobné informace tradičně velmi úzkostlivě tají. Podle serveru Canon Rumors, který sleduje zákulisní zprávy a technické "drby", se dají čekat dva zajímavé fotoaparáty.

Prvním z nich by měl být kompakt s APS-C snímačem (pravděpodobně by mohlo jít o Canon Powershot G1 X Mark III). Kdyby se to potvrdilo, přišel by na trh opravdu špičkový kompakt se zoomem. Dávalo by to smysl, protože tento segment trhu je zatím v podstatě neobsazený. 

Canon M100
Canon M100 | Foto: Tomáš Vocelka

Druhou novinkou, o které se mluví, by prý mohla být plnoformátová profesionální bezzrcadlovka, schopná využívat stávající objektivy pro Canon. O té se však ví jen velmi málo a je velkou otázkou, zda "technické drby" v tomto případě nejsou jen odrazem zbožného přání fanoušků značky.

Canon M100 - parametry

Snímač APS-C
Rozlišení 24,2 Mpx
Rozměr snímků  6000 x 4000 px
ISO 100-25600
Formát snímků JPEG, RAW
Zaostřovací body 49
Displej výklopný, dotykový
Hledáček ne
Rozsah časů 30s - 1/4000s
Rychlost snímání až 6 sn./s
Video  Full HD 60p

 

Právě se děje

Další zprávy