Britský Guardian: Nejlepší fotografická výstava roku je Evokativ Libuše Jarcovjákové

Reportáž: Arles objevilo mysterium Jarcovjákové. Česká fotografka tam má čestné místo
Snímek Libuše Jarcovjákové z cyklu Noční směna.
Libuše Jarcovjáková: Noční směna
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 12. 2019 14:13
Britský deník Guardian vyhlásil žebříček nejlepších fotografických výstav roku 2019 a jeho první příčka patří české fotografce Libuši Jarcovjákové. Prvenství připadlo její výstavě nazvané Evokativ, která okouzlila kritiky na fotografickém festivalu Rencontres d'Arles. Za Jarcovjákovou skončila například i londýnská výstava legendy světové fotografie Diane Arbusové.

"V době sedmdesátých a osmdesátých let, v čase politických represí, zaznamenávala česká fotografka Libuše Jarcovjáková svůj nespoutaný život. Výsledek, zachycený na černobílých snímcích, byl jedním z největších objevů letošní fotografické přehlídky Rencontres d'Arles," píše Guardian a dodává, že Jarcovjáková brilantně zachycuje hédonismus i sebezničující tendence tehdejšího českého undergroundu.

O tom, jak bylo Arles fascinováno snímky české fotografky, si můžete přečíst zde:

Žebříček nejlepších fotografických výstav roku 2019 podle Guardianu

1. Libuše Jarcovjáková: Evokativ (Rencontres d'Arles)
  2. Cindy Shermanová (retrospektiva, National Portrait Gallery, Londýn)
  3. Dave Heath: Dialogy se samotou (The Photographers’ Gallery, Londýn)
  4. Diane Arbusová: Na počátku (Hayward Gallery, Londýn)
  5. Peter Hujar: Rychlost života (Jeu de Paume, Paříž)
  6. Alys Tomlinson: Věřící (Rencontres d'Arles)
  7. Don McCullin (retrospektiva, Tate Britain, Londýn)
  8. Dora Maarová (retrospektiva, Tate Modern, Londýn)
  9. Nan Goldinová: Sirény (Marian Goodman, Londýn)
  10. Eamonn Doyle: Made in Dublin (Somerset House, Londýn)

před 22 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.