Bál se brouků a léčil se. Teď vyhrál světovou soutěž ve focení hmyzu

Bál se brouků a léčil se. Teď vyhrál světovou soutěž ve focení hmyzu
Světová fotografická soutěž Luminar Bug Photographer of the Year 2020, zaměřená na snímky hmyzu, má vítěze s překvapivým životním příběhem. Mofeed Abu Shalwa ze Saúdské Arábie se v dětství bál brouků natolik, že musel chodit na terapii. Fotografování mu pomohlo přemoci fobii a teď díky němu uspěl i ve velké fotosoutěži Luminar Bug Photographer of the Year 2020. Toto je jeden z oceněných snímků Mofeeda Abu Shalwy.
Vítěz titulu fotograf roku: Mofeed Abu Shalwa. Více informací o oceněných snímcích najdete na webu Photocrowd.com.
Vítěz titulu fotograf roku: Mofeed Abu Shalwa. Více informací o oceněných snímcích najdete na webu Photocrowd.com.
Vítěz v kategorii fotografů do 17 let: Jamie Spensley - snímek čmeláka je složen ze 41 různě zaostřených dílčích fotografií tak, aby byl celek dostatečně ostrý. Více informací o oceněných snímcích najdete na webu Photocrowd.com.
Foto: Mofeed Abu Shalwa, Luminar Bug Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 11. 2020 17:02
Světová fotografická soutěž Luminar Bug Photographer of the Year 2020, zaměřená na snímky hmyzu, má vítěze s překvapivým životním příběhem. Mofeed Abu Shalwa ze Saúdské Arábie se v dětství bál brouků natolik, že musel chodit na terapii. Fotografování mu pomohlo přemoci fobii a teď díky němu uspěl i ve velké fotosoutěži. Na snímky ze soutěže se podívejte ve fotogalerii.

V soutěži Luminar Bug Photographer of the Year 2020 se sešlo více než pět tisíc fotografií z celého světa. Vítězem hlavní ceny se stal Mofeed Abu Shalwa, který obdržel finanční cenu ve výši dvou a půl tisíce liber (zhruba 75 tisíc korun) a hmotné ceny zhruba ve stejné hodnotě. Titul pro mladého fotografa roku připadl Jamiemu Spensleyovi z Velké Británie. 

Cílem soutěže je ukázat krásu světa bezobratlých, ale také upozornit na to, že existuje řada druhů, jejichž populace se dramaticky zmenšuje. Pomáhá také zajistit prostředky pro dobročinnou organizaci Buglife, která se zabývá ochranou přírody se zaměřením na bezobratlé.

"Soutěž ukazuje neuvěřitelnou různorodost a složitost světa bezobratlých a poskytuje fotografům tohoto žánru možnost, aby předvedli svůj talent," uvedl  ředitel pořádající fotografické komunity Photocrowd. "Jsme hrdí na to, že můžeme podpořit úsilí organizace Buglife a díky soutěži upozornit  na její práci a cíle."

Šéf organizace Buglife Matt Shardlow k tomu dodal: "Často se říká, že dokážeme chránit především to, co známe a máme rádi. Tato slova se vztahují i na hmyz, bez kterého by život, jak ho známe, nebyl možný. Věřím, že tato soutěž ukáže lidem krásu světa, ve kterém žijí naši mnohonozí přátelé."

Luminar Bug Photographer of the Year probíhá pod záštitou společnosti Skylum, což je výrobce uznávaného programu Luminar pro úpravu fotografií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy