Bojují i za nás. Současná Ukrajina očima patnácti ukrajinských fotografů

Bojují i za nás. Současná Ukrajina očima patnácti ukrajinských fotografů
Serhij Korovajnyj (The Wall Street Journal). Město Irpiň utrpělo během bitvy o Kyjev v březnu 2022 značné škody. Rusko město nikdy neobsadilo, ale jejich dělostřelectvo zanechalo stále nezahojené rány (červen 2022). Ukázka z výstavy fotografií Bojují i za nás v chebské Galerii 4.
Alexej Furman (Getty Images): Holčička pláče, když se s ní loučí její otec. Nádraží ve Lvově na Ukrajině, 22. března 2022. Ukázka z výstavy fotografií Bojují i za nás v chebské Galerii 4.
Mstyslav Černov (AP): Ženy trénují střelbu z útočné pušky Kalašnikov v Charkově, druhém největším ukrajinském městě. Nacházejí se pouhých 40 kilometrů od silného uskupení ruských jednotek, shromážděných na hranici Ukrajiny (30. ledna 2022). Ukázka z výstavy fotografií Bojují i za nás v chebské Galerii 4.
Mstyslav Černov (AP): Tělo ženy zabité během ruského bombardování v rezidenční čtvrti v Charkově na Ukrajině, 7. července 2022. Ukázka z výstavy fotografií Bojují i za nás v chebské Galerii 4.
Foto: Viacheslav Ratynsky, Fotografie z výstavy Bojují i za nás (Současná Ukrajina očima 15 ukrajinských fotografů)
vot Foto, vot
22. 2. 2023 9:31
Klavírista hraje na koncertní křídlo uprostřed rozbombardovaného domu. Muži trénují hody Molotovovými koktejly, ženy střelbu ze samopalů. Na ulici leží oběť ruské agrese. Snímky patnácti fotografů zachycují těžký život současné Ukrajiny. K vidění jsou na výstavě v chebské Galerii 4 od 17. února do 16. dubna.

Válečné fotografie předních ukrajinských fotografů přinášejí velmi silná svědectví o strádání obyčejných lidí a o statečném boji za svobodu. "Výstava nazvaná Bojují i za nás v chebské Galerii 4 je symbolickým vyjádřením hluboké solidarity s našimi kolegy, členy sesterské asociace profesionálních fotografů, kteří si tento osud dobrovolně nezvolili a před napadením jejich země se většinou věnovali zcela jinému fotografickému žánru, ale nyní jsou často v první linii…." uvedl prezident české Asociace profesionálních fotografů Jan Pohribný, který je kurátorem výstavy. 

Představený výběr z více než tisícovky fotografií od patnácti ukrajinských fotografů a fotografek se zaměřuje nejen na vývoj konfliktu, ale především na několik klíčových témat. Těmi jsou život ve válce, uprchlíci, boj za svobodu, následky války a naděje.

"Specifické místo ve výběru zaujímají přirozeně fotografie z míst, kde proběhly nejtěžší boje s ruským agresorem a kde ustupující Rusové spáchali genocidu na místním obyvatelstvu (například Buča). Jednou z nejsilnějších částí této výstavy je bezesporu příběh fotografů Jevgenije Maloletky a Mstyslava Černova, kteří byli posledními fotožurnalisty v obléhaném Mariupolu a museli být evakuováni zvláštním komandem, aby je Rusové nezneužili ke své propagandě, pokud by je zajali," konstatuje kurátor Pohribný. 

Vystavené fotografie si lze prohlédnout jak v chebské Galerii 4, tak i díky virtuální prohlídce, kterou najdete na tomto odkazu

Cílem projektu je představit válečný konflikt na Ukrajině mnohem více zblízka, intimněji a s hlubším porozuměním, než jej prezentují zejména západní média, která čerpají často snímky od zahraničních válečných reportérů, kteří ovšem nemohou pokrýt všechny odstíny této nesmyslné války," uvedl Jan Pohribný. 

O výstavě

Bojují i za nás (Současná Ukrajina očima 15 ukrajinských fotografů).
17. února až 16. dubna 2023 v Galerii 4, Cheb. Kurátoři: Jan Pohribný a Igor Malijevský, texty a spolupráce: Olga Kovalova, Ukrajinská asociace profesionálních fotografů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy