Poezie dětského světa a portréty osobností očima fotografky Barbory Jelínkové

Poezie dětského světa a portréty osobností očima fotografky Barbory Jelínkové
Bertram (2020)
Rozjaření (2021)
Martin Žák (sochař, 2021)
Vlastina Svátková (herečka, 2020)
Foto: Barbora Jelínková
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 12. 2021 9:12
V knize fotografky a výtvarnice Barbory Jelínkové nazvané Rozpomenutí, která právě vyšla, se prolínají portréty známých osobností, jako jsou například zpěvačka Lucie Vondráčková nebo herečka Vilma Cibulková, s poetickými pohledy do dětského světa a s autorskými texty. Vydání knihy provází také výstava autorčiných prací v Mladé Boleslavi.

Barbora Jelínková se ve své fotografické tvorbě orientuje především na portréty a jejím specifikem je zviditelňování dětského světa v nejjemnější podobě. Její fotografie i obrazy jsou vyjádřením vnitřních pocitů s důrazem na ženský princip v mnoha podobách.

Na stránkách knihy Rozpomenutí se prolínají autorské texty s portréty známých osobností a lidí, kteří jsou Barboře Jelínkové nějakým způsobem blízcí. Kniha  vychází v limitované edici, všechna vydání jsou signovaná a autorka navíc připsala i slovo pro některý z pocitů. 

"O knize jsem přemýšlela dlouho, ale všechno musí uzrát. Věděla jsem, že to nebude jen kniha plná fotografií. Mně musí věci dávat smysl, navazovat. Musím nad nimi přemýšlet tak dlouho, dokud nevidím souvislosti. A tak se všechno během posledního roku vyvíjelo vlastně každým dnem. Probouzela jsem se neustále s novými pocity a vhledy," říká Barbora Jelínková.

Ve své knize zachytila hudebníka Karla Havlíčka, herečky Vilmu Cibulkovou, Vlastinu Svátkovou, Denisu Nesvačilovou, Ivanu Jirešovou, Michaelu Badinkovou, Jitku Osičku, herce Jana Hrušínského, zpěvačku Lucii Vondráčkovou, výtvarníka Lukáše Musila (Musu), malíře Richarda Kočího, sochaře Martina Žáka, lékaře Jana Vojáčka a street art umělce Davida Strauzze.

Proč právě jejich portréty? "Jsou to fotografie nastřádané během let. Někdo si ode mě fotografie osobně přál, někdy mám já vlastní touhu zkoumat sama sebe skrze fotografii - tedy oslovím toho, kdo je mi právě v daný čas odpovědí, a nějaké fotografie jsou i z vlastních projektů. Při finálním výběru bylo prioritou, aby kniha tvořila něco, co vychází ze mě. Proto jsou v knize ti, kteří jsou pro mě archetypy mého vlastního sebepoznání," odpovídá autorka.

"Texty vznikaly léta, jsou čistě mými pocity. Píšu si často takové svobodné papíry po kabelkách a zaznamenávám myšlenky. Přináší mi to lehkost a vnitřní osvobození," dodává.

Všechny fotografie z knihy Rozpomenutí jsou zároveň součástí autorské výstavy Barbory Jelínkové v rodné Mladé Boleslavi. Svou tvorbu představuje v prostoru Sboru českých bratří do 12. prosince.

Obálka kniha Barbory Jelínkové Rozpomenutí
Obálka kniha Barbory Jelínkové Rozpomenutí | Foto: Barbora Jelínková

O knize: 

Barbora Jelínková: Rozpomenutí. Pevná vazba, 29×29 cm, 120 stran. Náklad 300 ks, autorkou signované výtisky. Cena cca 1290 Kč.

Práci Barbory Jelínkové můžete sledovat zde: Web: barborajelinkova.com, Instagram: @Barbora.Jelinkova_Photography, Facebook: Barbora Jelínková Photography.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy