Backstage. Výstava v Rock Café ukazuje zákulisí rockových koncertů pohledem Davida Macháčka

vot
11. 5. 2017 17:22
Jak to vypadá v místech, kam se většina fanoušků rockové hudby nedostane? Jaká tajemství se skrývají v zákulisí? To všechno se rozhodl zachytit na svých snímcích novinář a fotograf David Macháček. Jeho výstavu Backstage lze až do konce května vidět v pražském klubu Rock Café.
Backstage. Pohled do zákulisí při koncertu kapely Magnetik
Backstage. Pohled do zákulisí při koncertu kapely Magnetik | Foto: David Macháček

"Samota muzikantů v šatně je pro mě dráždivé tajemství. Naprostý protiklad k emocím, které ze sebe vydávají na pódiu," říká novinář a fotograf David Macháček (*1970). "V zákulisí, kde se odehrávají jejich poslední rituály před koncertem, jsou sami. Se svou nervozitou, očekáváním, obavami, soustředěním. Snažil jsem se, abych fotografováním tuto atmosféru ničím nenarušil. Nic jsem nearanžoval, neupravoval jsem světlo, nepoužíval blesk, i za cenu toho, že řada snímků se bude ztrácet ve tmě nebo v šeru," vysvětluje.

Na fotografiích ze souboru Backstage, který je nyní k vidění v Rock Café na Národní třídě v Praze, se divák může setkat například s Lenkou Dusilovou, Danem Bártou, Jiřím Schmitzerem nebo se skupinou Mňága a Žďorp, kterou David Macháček fotografuje už více než rok a připravuje o ní časosběrný dokument.

Herec a kytarista skupiny Vltava Robert Nebřenský.
Herec a kytarista skupiny Vltava Robert Nebřenský. | Foto: David Macháček

David Macháček (1970) pracuje jako reportér v pořadu České televize Reportéři ČT a je také studentem Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě.

Svůj první snímek pořídil v létě 1978 na letním táboře v Lanžově. Na svitkový film vyfotil fotoaparátem Pionýr chatku, ve které bydlel. Pak si dal na čtvrt století pauzu a k fotografování se vrátil až v době, kdy v kapse začal nosit první mobilní telefon s fotoaparátem. Z mobilních snímků si už čtvrtý rok vede nepřetržitě svůj facebookový fotodeník podle pravidla "jeden den - jedna fotka".

Snímek z časosběrného dokumentu o kapele Mňága a Žďorp.
Snímek z časosběrného dokumentu o kapele Mňága a Žďorp. | Foto: David Macháček

Většinu fotografií dodnes pořizuje telefonem. "Je to rychlé, pohodlné a pohotové. A také nenápadné. Nikdo si mě nevšímá, muzikantům v šatně nepřekážím. Kromě telefonu používám na koncertech ještě malý kompakt s pevným objektivem a to je všechno. Stačí mi to a alespoň mě nerozptyluje přemýšlení, jakou techniku použít," říká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy