35 fotek pro hezčí den. Fotografická obdoba filmových Oscarů láká na další ročník

35 fotek pro hezčí den. Fotografická obdoba filmových Oscarů láká na další ročník
Do uzávěrky jedné z nejprestižnějších fotografických soutěží světa zbývá zhruba měsíc a půl, a tak Sony World Photography Awards tradičně zveřejnily ukázku z přihlášených prací. Jako vždy je to skutečná pastva pro oči. Tuan Nguyen Tan, Vietnam (kategorie Open - cestování)
Irfan Bograve, Indie (kategorie Open - kultura)
Andrea Torreiová, Itálie (kategorie Open - street fotografie)
Trung Pham Huy, Vietnam (kategorie Open - cestování)
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 23. 11. 2019 14:56
Do uzávěrky jedné z nejprestižnějších fotografických soutěží světa zbývá zhruba měsíc a půl, a tak Sony World Photography Awards tradičně zveřejnily ukázku z přihlášených prací. Jako vždy je to skutečná pastva pro oči.

Fotografická soutěž Sony World Photography Awards bývá často přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Má širší záběr než třeba fotožurnalistické World Press Photo, najdete zde proto i takové kategorie jako krajina, zátiší nebo kreativní fotografie. 

Do uzávěrky letošního ročníku zbývají necelé dva měsíce, a tak organizátoři jako už tradičně zveřejnili ukázky z přihlášených prací. Ve výběru je i portrét, jehož autorkou je česká fotografka Martina Dimunová (najdete ho ve fotogalerii u tohoto článku).

Soutěže se lze zúčastnit ve dvou základních kategoriích: Open, kde soutěží jednotlivé snímky, a Professional, kde soutěží fotosérie. Tyto kategorie se pak dělí na podkategorie jako portrét, zátiší, krajina atp. Podrobné informace o soutěži včetně všech soutěžních podkategorií a uzávěrek najdete na adrese worldphoto.org/sony-world-photography-awards.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy