Nejlepší českou fotkou přírody se stala podmořská Snídaně v trávě od Jana Strii

Vítězný snímek i vítěze a nominované ve všech kategoriích si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
Peter Čech: Pozdrav slunci. Nominace v kategorii Příroda v Praze.
Jan Stria: Světelná koupel. Nominace v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život. Tentýž autor zvítězil v této kategorii se snímkem Snídaně v trávě, který je na začátku fotogalerie, neboť získal hlavní cenu za snímek roku.
Iva Dufková: Ztracen v hortenzii. Nominace v kategorii Bezobratlí.
Jiří Hřebíček: Plameňák. Nominace v kategorii Zvířata v lidské péči.
Foto: Czech Nature Photo 2019
Foto
Aktualizováno 30. 4. 2019 9:12
Hlavním vítězem fotografické soutěže Czech Nature Photo se stal Jan Stria se snímkem Snídaně v trávě. Vyhlášením výsledků také začala výstava nejlepších fotek v pražském Karolinu, která potrvá do 17. června. Do soutěže se letos přihlásilo více než 240 českých a slovenských fotografů a s celkem 2259 snímky.

"Mám dvě velké vášně - fotografii a freediving, tedy potápění na nádech. Ve vítězné fotografii jsem je spojil dohromady," řekl vítěz soutěže Jan Stria.

"Jeho fotografie má vše, co má dobrý snímek mít. Mimo jiné perfektní světlo a také určitý nádech tajemství. Když se na ni díváte, máte pocit, že jste přímo na místě a vše sledujete na vlastní oči," řekl předseda poroty Michal Krause a podotkl, že nejlépe si snímek vychutnáte při pohledu na velkoformátovou zvětšeninu, která je k vidění na právě zahájené výstavě.

Přehled vítězů všech kategorií najdete ve fotogalerii u tohoto článku.

Společnost Czech Photo letos také poprvé udělila speciální grant - roční tvůrčí stipendium na fotografování projektu s tematikou dokumentace, monitoringu nebo ochrany české přírody v hodnotě padesát tisíc korun. Tuto cenu získal projekt manželů Dolinayových aneb Living Zoology, kteří se zabývají výzkumem českých hadů.

"V České republice žije pouze pět hadích druhů (zmije obecná, užovka obojková, užovka hladká, užovka podplamatá a užovka stromová), které si však zaslouží stejnou pozornost a úctu jako jiné skupiny živočichů. Ochraně i popularizaci plazů je však u nás věnováno jen velmi málo prostoru. Veřejnost se hadů často zbytečně bojí, štítí nebo o nich téměř nic neví. Málokdo je schopný našich pět druhů vyjmenovat, natož je od sebe odlišit," vysvětlují autoři oceněného projektu.

Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze pod vedením fotografa Michala Krauseho. Dalšími členy mezinárodní poroty byli: americká fotografka Ami Vitale - vítězka soutěže World Press Photo 2018 v kategorii příroda, Petr Bambousek - fotograf a lektor, Tomáš Tureček - šéfredaktor české edice National Geographic, Přemysl Rabas - ředitel safari parku ve Dvoře Králové, Robin Böhnisch - ředitel správy KRNAP a Pavel Krásenský - entomolog a fotograf.

Výstava všech oceněných a dalších vybraných fotografií Czech Nature Photo 2019 se koná v pražském Karolinu a potrvá do 17. června.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy