reklama
 
 

33 fotek, které potěší. Tak vidí svět kolem sebe nejlepší čeští fotografové přírody

12. 3. 2019 7:06
Fotografická soutěž Czech Nature Photo zná své letošní finalisty. Porota vybrala vždy tři nominované v celkem osmi kategoriích. Do soutěže se letos přihlásilo 244 českých a slovenských fotografů a s celkem 2259 snímky. A jak je vidět z galerie u tohoto článku, úroveň byla opravdu vysoká.

Společnost Czech Photo letos také poprvé udělila speciální grant - roční tvůrčí stipendium na fotografování projektu s tematikou dokumentace, monitoringu nebo ochrany české přírody v hodnotě padesát tisíc korun. Tuto cenu získal projekt manželů Dolinayových aneb Living Zoology, kteří se zabývají výzkumem českých hadů.

"V České republice žije pouze pět hadích druhů (zmije obecná, užovka obojková, užovka hladká, užovka podplamatá a užovka stromová), které si však zaslouží stejnou pozornost a úctu jako jiné skupiny živočichů. Ochraně i popularizaci plazů je však u nás věnováno jen velmi málo prostoru. Veřejnost se hadů často zbytečně bojí, štítí nebo o nich téměř nic neví. Málokdo je schopný našich pět druhů vyjmenovat, natož je od sebe odlišit," vysvětlují autoři oceněného projektu.

Odborná mezinárodní porota vybrala finalisty 1. března pod vedením fotografa Michala Krauseho. Dalšími členy mezinárodní poroty byli: americká fotografka Ami Vitale - vítězka soutěže World Press Photo 2018 v kategorii příroda, Petr Bambousek - fotograf a lektor, Tomáš Tureček - šéfredaktor české edice National Geographic, Přemysl Rabas - ředitel safari parku ve Dvoře Králové, Robin Böhnisch - ředitel správy KRNAP a Pavel Krásenský - entomolog a fotograf.

Výstava všech oceněných a dalších vybraných fotografií Czech Nature Photo 2019 bude zahájena slavnostním vyhlášením výsledků 29. dubna v pražském Karolinu a potrvá do poloviny června.

autor: Foto | 12. 3. 2019 7:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama