26 nádherných míst, kde světlo kouzlí v krajině. Od Krušných hor po slunečné Toskánsko

Foto: Daniel Řeřicha
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 12. 2016 9:05
Místa, která člověka dokážou okouzlit osobitou atmosférou, mohou být ohromně známá, ale můžete je najít i kousek za vaším domem. Český krajinářský fotograf Daniel Řeřicha vybral 26 snímků, kde světlo dělá s krajinou kouzla.

Když se člověk dívá na fotky Daniela Řeřichy, mohl by si říci: To snad ani není možné, byl jsem tam a vypadalo to docela obyčejně. Jenže okamžiky, kdy krajina odhaluje svůj půvab v plné kráse, nejsou zadarmo. Musí se na ně čekat, je třeba předvídat, kdy nastanou. A navíc to většinou bývá časně ráno za úsvitu, a to se málokdo ocitne uprostřed luk či kopců.

„Je potřeba, aby člověk do krajiny rád chodil, aby se uměl vracet na jedno místo, aby sledoval změny světla,“ vysvětluje fotograf, který se nedávno dokázal prosadit mezi nejlepší ve velké mezinárodní fotosoutěži Siena International Photo Awards.

Každopádně, nechte se inspirovat – jeho snímky mohou být námětem, kam vyrazit na výlet nebo na dovolenou. Jsou na nich jak místa v Česku, jako je třeba České Švýcarsko, České středohoří nebo Krušné hory, tak i různé destinace v cizině – třeba italské Dolomity, pohádkový hrad Neuschweinstein v Bavorsku nebo slunečné Toskánsko. Možná při tom propadnete podobné vášni pro krajinářskou fotografii, protože když něco podobného uvidíte, budete to chtít nejspíš i vyfotit.

Rozhovor s Danielem Řeřichou o tom, jak se z amatéra stal profesionálním fotografem, i o tom, jak jeho vášeň snáší rodina, si můžete přečíst v rubrice Foto.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy