10 nejlepších fotek světa. Tyto snímky získaly "fotografické Oscary" v největší fotosoutěži

Foto: Sony World Photography Awards 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 3. 2017 14:28
Berlínská architektura, plameňáci, nebo třeba japonská zima. Takové motivy zachycují fotografie, které letos zvítězily ve "fotografických Oscarech", za které se dá považovat největší světová fotosoutěž Sony World Photography Awards. Pořadatelé nyní vyhlásili deset vítězů kategorie Open, kde soutěží jednotlivé snímky. Kategorie fotoseriálů se bude vyhlašovat později.

Porota soutěže, které se mohou účastnit profesionální i amatérští fotografové z celého světa, letos hodnotila bezmála 230 tisíc zaslaných snímků. Autory deseti nejlepších fotografií pro rok 2017 jsou v deseti kategoriích:

  • Architektura - Tim Cornbill (Spojené království)
  • Kultura - Jianguo Gong (Čína)
  • Fotomanipulace - Lise Johansson (Dánsko)
  • Pohyb - Camilo Diaz (Kolumbie)
  • Příroda - Hiroshi Tanita (Japonsko)
  • Portrét - Alexander Vinogradov (Rusko)
  • Zátiší - Sergey Dibtsev (Rusko)
  • Street fotografie - Constantinos Sofikitis (Řecko)
  • Cestování  - Ralph Gräf (Německo)
  • Zvířata (Wildlife) - Alessandra Meniconzi (Švýcarsko)

"Každý z deseti vítězných fotografů ukázal velký fotografický talent a kreativitu," konstatovala porota složená z předních světových fotografů a fotoeditorů významných časopisů. "Vidět tolik skvělých snímků, které nám při hodnocení prošly rukama, byla velká radost a inspirace, řekl předseda poroty, žurnalista a fotograf Damien Demolder, který působil mimo jiné ve významných fotografických časopisech Amateur Photograher, British Journal of Photography nebo v renomovaném internetovém magazínu DP Review.

Čeští fotografové se v letošním ročníku mezi vítěze nedostali, získali pouze menší ceny za umístění mezi 50 nejlepšími ve své kategorii. Bylo jich devět a jejich oceněné práce si můžete prohlédnout v této fotogalerii v rubrice Foto.

Soutěže, kterou pořádá World Photography Organization, se mohou účastnit fotografové pracující s jakoukoliv technikou, Sony je generální sponzor. Vítězné snímky budou vystaveny v londýnském Somerset House od 21. dubna do 7. května. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy