Foto: V Jižní Americe je folklor povinný předmět. Učí vlastenectví i dobrému životu

Foto: V Jižní Americe je folklor povinný předmět. Učí vlastenectví i dobrému životu
"Pro Čechy by měl být přístup jihoamerických zemí k jejich vlastnímu folklornímu dědictví velkým vzorem," říká folkloristka Blanka Slouková, jež desítky let jezdí s českým folklorním souborem do Jižní Ameriky.
"Odkazy minulosti, tradice, písně a tance, se vyučují na všech stupních škol včetně vysokých a je tak budována silná národní hrdost a úcta k předkům a vlastní zemi. "
"U nás bohužel tato výuka chybí a tím pádem si mnozí své kořeny neuvědomují a pletou si národní hrdost s nacionalismem," upozorňuje Blanka Slouková, sama zakladatelka hned několika folklorních souborů hlavně na východě Čech.
Na jihoamerickém folkloru je podle ní pozoruhodné i taneční ztvárnění obřadů a zvyků. Zde předvádí argentinský pár tanec s maskami.
Foto: Tomáš Brázda
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 10. 2018 17:42
V Kolumbii jsou lidové tance povinným předmětem, tančit umí opravdu každý a každá škola má svůj folklorní soubor. V Peru je folklor povinný od tří do jedenácti let a děti se učí tance všech peruánských oblastí, aby si zvykly na jinakost a byly tolerantní. V Argentině jsou lidové tance tak populární, že v televizi běží i v hlavním vysílací čase. "Lidové zvyky, písně a tance se leckde vyučují na všech stupních škol. V dětech se tak buduje silná národní hrdost a také úcta k předkům a vlastní zemi," říká odbornice na český i světový folklor Blanka Slouková. "Od jihoamerických zemí se v pečování o národní tradice máme co učit," dodává.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do vládní budovy

Odpůrci arménského premiéra Nikola Pašinjana vtrhli v pondělí do vládní budovy v centru Jerevanu a požadovali Pašinjanův odchod, informovaly agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy